Zhotovení zubní korunky je, podle statistik, nejčastější protetický výkon ve stomatologické ordinaci. Důvodem pro zubní korunku může být částečná ztráta zubu v důsledku pokročilého zubního kazu. Možných příčin je ovšem mnohem víc. Ceny zubních korunek se pohybují nejenom v závislosti na její velikosti, formě a materiálu, ale také cenách zubního lékaře. Cenový rozptyl může být v řádu mnoha tisíc korun.
Obsah článku
Nejčastější důvody pro zhotovení korunky
- zubní kaz
- úraz zubu
- nahrazení chybějícího zubu můstkem
- endodonticky ošetřený zub (tzv. mrtvý zub)
- korekce špatně postaveného nebo anomálního zubu
- vrozená defekce skloviny
- v případě obroušení části tvrdé zubná tkáně (tzv. abraze)
Předpoklady pro zubní korunku
- kořen zubu musí být pevný a dlouhý
- dáseň v okolí je zdravá
- okolo kořenového hrotu (apexu) nejsou patologické změny
Aby si mohl být zubní lékař zcela jistý, že může zubní korunku vyhotovit, musíte absolvovat důkladní vyšetření včetně rentgenu daného zubu. Je také možné, že váš zub bude muset být částečně dostavěn. Tehdy počítejte s delší lhůtou aplikace korunky. Lékař musí dodržovat určité časové odstupy, aby vše bylo kvalitně provedeno.
Lhůty
- v případě implantátů dva až šest měsíců
- u přímého překrytí zubní dřeně šest měsíců
- po endodontickém ošetření se jedná o dobu čtyř až šesti měsíců
Naopak u ošetření hlubokého zubního kazu (caries profunda) bez subjektivních potíží zubní lékař většinou žádné odstupy nedodržuje a zubní korunky se dočkáte rychleji.
Typy zubních korunek
Celoplášťová korunka
Vyrábí se z různých materiálů. Může se jednat o plastovou nebo pryskyřičnou korunku, oběma však chybí dostatečná pevnost a také vyhovující vzhledové vlastnosti. Dále se jedná o kovovou, která je již za zenitem. Esteticky totiž vůbec nevyhovuje.
Fasetovaná korunka
V tomto případě se jedná o kovovou korunku, která je částečně nebo úplně potažena vrstvou materiálů v odstínu zubů pacienta. Nejčastěji se jedná o pryskyřici, fotokompozitní materiály a keramiku.
Celokeramická korunka
Jak již sám název napovídá, neobsahuje žádný kovový prvek. Patří mezi nejvhodnější korunky z pohledu estetického.
Teleskopická korunka
Jde o spojovací prvek mezi fixní a snímatelnou náhradou.
Čepová korunka
Používá se v případech, kdy chybí většina zubu nad dásní. Do kořene zubu se upevní čep, který se může odlít z kovu. Také se vyrábějí čepy ze skelných vláken.
Existují i takzvané polokorunky nebo částečné korunky, které kryjí pouze část zubu. Dále se můžete setkat s výrazem estetické fasety, kterými se korigují viditelné plochy předních zubů. Zde se jako materiál používají fotokompozitní plasty nebo keramika.
Materiály pro zubní korunky – rekapitulace
slitiny neobsahující drahé kovy
slitiny obsahující drahé kovy
fotokompozitní pryskyřice
keramické hmoty
Měla jsem pryskyřicovou korunku několik let a že by vzhledově nevyhovovala, nemůžu rozhodně říct. Ano, po 10 letech už nevypadala pěkně, ale do té doby OK. Celokeramické korunky jsou asi nejlepší, ale ta cena…
Píše se zde,že kovové korunky jsou za zenitem.
Před 25 lety jsem si jinou nemohla dovolit a obyčejnou z pryskyřice jsem nechtěla,vydrží sotva dva roky,tak mně ji doktor zhotovil.Je na šestce vpravo dole,není moc vidět a mám ji dodnes.Kvalita!! na rozdíl od dnešních materiálů.