Zubní kaz

Zubní kaz je defekt tvrdé zubní tkáně. Každý člověk se, dříve nebo později, setká s tímto zubním defektem a nevyhne se zákroku ve stomatologické ambulanci. Jedná se o tolik neoblíbené vrtání zubu, během kterého je zubní kaz odstraněn a vzniklý prostor se zaplní výplní. Nejčastějšími výplněmi jsou stříbrný amalgám, kompozitní pryskyřice a skloionomerní cementy.

Příčiny vniku zubního kazu

Zubní plak

Nejznámějším a nejčastějším původcem je zubní plak. Zubní plak je povlak, který vzniká zejména na špatně přístupných místech zubů. Množství tvorby zubního plaku je u každého člověka jiné. Závisí na jeho zubní hygieně a také složení potravy, kterou konzumuje. Plak se skládá z bakterií a jejich produktů, které jsou usazené ve slinném základu. Platí, že čím déle je zubní plak na daném místě zubu, tím je vyzrálejší a má větší sklon k tvorbě zubního kazu.

Genetické dispozice

Vznik kazu ovlivňují i další faktory. Jedná se o množství a složení slin, strava, věk a dokonce pohlaví. Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na zuby samotné. U rozdílů v dispozicích k tvorbě zubního kazu tak hraje roli jejich rozestavení, velikost, tvar a kvalita. Jistým faktorem může být u ženy také těhotenství. Právě během něj mnoho žen změní životní styl a stravovací návyky. Vyloučit nejde ani hormonální změny, které během těhotenství v ženském těle probíhají.

Jak zjistíte, že máte zubní kaz

Nejčastěji se jedná o zvýšenou citlivost zubu na sladké nebo kyselé, alternativně na teplé a studené. Dalším stupněm je bolest zubu. To ovšem neznamená, že kaz nemůžete objevit i jinak. Kaz má totiž většinou křídově bílou barvu a může tvořit i nerovnosti na zubu. Pokud je dostupný lidskému zraku, tak ho můžete objevit při pohledu do zrcadla. V případě, že je skrytý běžnému pohledu, tak zubní kaz objeví pouze stomatolog nebo se o něm dozvíte skrz uvedené projevy. Extrémním projevem je zánět zubu.

Prevence

Základem je pravidelná každodenní zubní hygiena. Dále je nutné upravit stravovací návyky. Snažte se eliminovat jakékoliv sladkosti a jídla, které mají vyšší obsah cukru. To platí i pro různé slazené nápoje. Vznik zubního kazu podporuje také kouření.

Významnou roli hraje výběr zubního kartáčku. Nejoptimálnější jsou kartáčky středně tvrdé, ale pro děti a všechny, kdo mají citlivé zuby, jsou vhodné měkké. Nejvhodnější zubní kartáček vám poradí stomatolog podle aktuálního stavu vašeho chrupu.

Zuby je vhodné čistit nejméně dvakrát denně, ráno a večer. Po večerním čištění zubu bychom neměli již nic jíst. Z pití je vhodná čistá voda bez jakýchkoliv příchutí.

Pro udržení zdravých zubů je také nutné navštěvovat nejenom zubního lékaře, ale i dentální hygienistku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno