Normální, tedy zdravé zbarvení jazyka, je světle červené nebo růžové se světle bílými skvrnami. Krátkodobě se však může stát, že jazyk získá žlutě zbarvený film. Jde obvykle o neškodnou záležitost. Někdy se však může stát, že jde o mnohem vážnější problém a žlutý jazyk je pak důležitým signálem chorobného procesu v těle.
Žlutý jazyk proto není radno podceňovat. Může totiž být projevem žloutenky, špatné funkce žlučníku nebo jater a také i onemocnění, jež doprovází černý chlupatý jazyk. Žlutý jazyk se může objevit u dětí i dospělých. Velmi často se objevuje také v těhotenství, kde jeho výskyt zřejmě souvisí s hormonálními změnami. V souvislosti na to, co žlutý jazyk způsobilo se objevují i další příznaky.
Symptomy žlutého jazyka
Jde například o nepříjemný pocit sucha v ústech, pachuť, pálení jazyka, horečka, bolest v krku, hrboly na jazyku, červené skvrny v hrdle, zápach z úst, ztuhlost kloubů, bolest a mnoho dalších projevů.
Příčiny vzniku žlutého jazyka
Žlutý jazyk je povětšinou neškodné nahromadění odumřelých kožních buněk na papilách jazyku. Ponejvíce k tomu dochází tehdy, když papily zůstanou otevřené a bakterie v ústech produkují barevné pigmenty. Povrch jazyka se také může takto zbarvit díky tabáku, konzumaci některých potravin i díky jiným látkám. Někdy však za žlutý jazyk mohou zdravotní problémy, k nimž patří třeba černý chlupatý jazyk nebo mapovitý jazyk, vzácně pak žloutenka.
Kdy je řešit žlutý jazyk u lékaře?
Řešit žlutý jazyk u lékaře obvykle není potřeba, stačí, když budete pečlivě dbát o hygienu dutiny ústní a vedle očisty zubů budete kartáčkem čistit i jazyk. Efektivním prostředkem na očistu jazyku je i užití peroxidu vodíku naředěného s 5 díly vody. Pozor, roztok v žádném případě nespolkněte a několikrát potom vypláchněte ústa. Nekuřte, naopak zvyšte příjem vlákniny. K lékaři zamiřte ve chvíli, když máte žlutý jazyk dlouho a když vám vedle jazyka zežloutne i bělmo.
Žlutý jazyk je někdy projev špatného trávení
Silný, žlutý povlak na jazyku se objeví i tehdy, když člověka trápí špatné trávení, a to hlavně to, které je spojeno se střevy. Některé potraviny se rozštěpí a objeví na jazyku. Barva jazyku tak dokáže napovědět, jak jste na tom s metabolismem.
Žlutý jazyk v čínské medicíně patří k důležitým signálům pro oba meridiány uvnitř lidského těla. Žlutý povlak na jazyku napovídá, že je zde přebytek tepla. Zvětšený červený jazyk s mastným žlutým povlakem pak vypovídá, že žaludek a slezina se potýká s vlhkým teplem (zánětem). Hustý povlak na jazyku vzniká následkem nadměrné vlhkosti, což spěje k přemnožení virů, baktérií, kvasinek a dalších choroboplodných zárodků. Jde tedy o signál poruchy imunitního systému. Nutno však také upozornit, že 80% imunitního systému úzce souvisí s trávicím traktem. Příčinou žlutého povlaku na jazyku může být i velký stres, nutriční nedostatek, nerovnováha střevní mikroflóry. Je příznakem zažívacích problémů spojených s plynatostí, pálení žáhy, zácpou, alergií apod. Objeví se i jako následek užívání antibiotik anebo při infekci močových cest. Patří k významným příznakům rýmy a zánětu vedlejších nosních dutin. Opomenout nesmíme ani HIV, mononukleózu, srpkovitou chudokrevnost a rakovinové onemocnění.