Zápach z úst – halitóza: co pomůže

Zápach z úst primárně obtěžuje okolí postiženého. To je samozřejmě velmi nepříjemné, ale z pohledu lidského zdraví to není nejdůležitější. Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že příčinou je špatná zubní hygiena, pravda je často někde jinde. Za zápachem z úst, nebo-li halitózou, se totiž můžou skrývat různé nepříjemné onemocnění. Problémem špatného dechu podle statistik trpí až 17% lidí.

Zápach z úst je způsobován takzvanými anaerobními bakteriemi. Tyto bakterie běžně žijí v ústech člověka a podle názorů vědců mají také pozitivní význam. Pomáhají štěpit bílkoviny obsažené v jídle a krvi v ústní dutině. Ovšem v určitých případech se bakterie začnou množit ve větší míře, než je obvyklé. Bakterie uvolňují po síře zapáchající látky, které v případě přemnožení bakterií produkují zápach z úst. Jejich přemnožení je ovšem možné pouze za určitých podmínek, jak se dočtete dále v textu. Je také potřeba si uvědomit, že tyto bakterie nejsou nakažlivé, tudíž je nemůžete získat infekčním způsobem. Jak již bylo řečeno, má je každý člověk.

Příčiny zápachu z úst:

  • špatná zubní hygiena
  • únava
  • hormonální změny
  • některé druhy léků
  • hlad a držení diet
  • kouření
  • dědičné dispozice
  • cukrovka
  • záněty nosních a ústních dutin a dýchacího systému
  • záněty středního ucha
  • záněty trávícího traktu
  • genetické dispozice

Jak postupovat v boji proti zápachu z úst

Ústní hygiena je základ

Primárně zajistěte, aby vaše péče o ústní hygienu byla kvalitní. Zuby si čistěte nejméně dvakrát denně, ale pokud zjistíte, že vám pomáhá četnější čištění, zvyšte frekvenci. Naučte se pravidelně používat mezizubní kartáčky. Můžete otestovat i stěrku na jazyk, která zbaví přední část jazyku povlaku. Vyplachujte si ústní dutinu. Vyzkoušet můžete buď klasické ústní vody, nebo kloktejte heřmánek, případně šalvěj.

Doplňky stravy

Otestovat můžete i probiotika, která podporují správnou střevní mikroflóru. Nebojte se v tomto směru experimentovat. V prodejnách zdravé výživy najdete i sladkovodní řasy nebo mladý ječmen. Také tyto produkty můžou pomáhat v boji se špatným dechem.

Rady starých bylinářů

Jedna z těchto rad zní, že je vhodné celodenní popíjení nálevu z anýzu. Další variantou je žvýkání zázvoru.

Upravte stravu

Nadměrná konzumace bílkovinových potravin je pro bakterie ideální živná půda. Pozor tedy na mléko, sýry apod.. Hodně bílkovin obsahují také ryby! Pití kávy též patří mezi skupinu rizikových faktorů. Zkuste si ji odepřít.

Najděte příčinu

Tento krok je samozřejmě tím nejdůležitějším. Nechte si poradit od svého stomatologa, jaké kroky podniknout. Je možné, že vás nemine návštěva dalších specialistů. Ovšem jenom tak se můžete zbavit nejenom halitózy, ale i případných zdravotních problémů, které byly příčinou a doposud jste o nich nevěděli.

1 komentář

  1. Dobrý den, mám na půl vylezlou osmičku dole a poslední dobou je dost citlivá na čištění. Zub je už jednou ošetřován plombou a když po něm přejedu prstem tak zapáchá. Co Muže způsobovat tento pach ? Jestli se kazí zub nebo je tam nějaký zánět ? … Vytrhnutí bude dost problém tak sháním co nejvíce informací co s tím mám dělat než budu volat zubaři. Děkuji za rady M.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno