Zánět zubu je v podstatě zánět zubní dřeně. Zubní dřeň je měkká tkáň v dutině zubu včetně kořenových kanálků. Je plná krevních cév zásobujících zub. Jsou v ní také nervy, které nám způsobují nepříjemnou bolest. Zánět zubní dřeně se odborně nazývá pulpitida.
Obsah článku
Vznik pulpitidy
Nejčastější příčinou bývá, nám starý známý, zubní kaz. Ovšem není to jediná možnost. Vznik pulpitidy může způsobit nevhodná protéza a také příliš vysoká výplň zubu. Další příčinou bývá zlomenina zubu a přehřátí zubu vzniklé při jeho broušení u zubního lékaře.
Závažnost zánětu zubní dřeně
- zdravá dřeň
- dřeň s vratnými změnami
- dřeň s nevratnými změnami
Pokud se jedná o dřeň s vratnými změnami, tak u ní najdeme bolest při pití teplých a studených nápojů. Rychle ustupuje. K vyléčení je dostačující odstranění příčiny zánětu. V tomto případě to bývá obvykle hluboký zubní kaz nebo chybná výplň.
V případě dřeně s nevratnými změnami to není tak jednoduché. Zub bolí i bez podnětu tepla nebo chladu. Často bolest přechází do obličejové části. Bakterie pronikly do dřeně a vzniká nekróza.
Zde počítejme s delší léčbou a četnějšími návštěvami zubaře.
Postup léčby
Zubní lékař nejdříve zjistí, o jaký zánět se jedná. Může použít poklep na zub, studený nebo teplý podnět a rentgen. Tím se zjistí, zda se zánět nerozšířil do okolí. Pak dojde k otevření zubu, odstranění špatné tkáně a vyčištění zubních kanálků. Následně se otvor zaplní výplní a zub se hermeticky uzavře.
Periodontitida – zánět tkání v okolí hrotu zubního kořene
Periodontitidu můžeme do laicky nazývané skupiny zánětu zubu také zařadit. V tomto případě proniknou bakterie do okolních tkání a vznikne zánět okolo hrotu kořene zubu.
Příznaky akutní periodontitidy
- pocit povystouplého zubu z lůžka
- bolest zubu se zhoršuje teplem
- nelze na zub dokousnout
- zvýšená teplota
Při zanedbání péče vzniká zánět okolní kosti. Může se vytvořit absces. Infekce se může dál šířit.
Příznaky chronické periodontitidy
- bolest není nebo je mírná
- může se objevit viklání zubu
- mírná nebo žádná bolest při dokousnutí
- kožní píštěle
- slizniční píštěle
Na chronické záněty se obvykle přijde až při rentgenu. Zub může mít tzv. váček, který je také nutno řešit. Jestliže se zánět neřeší, můžou být ohroženy srdeční chlopně, ledviny, klouby a svaly. Tato nemoc obvykle znamená stop jiným operacím, protože se jedná o klasickou infekci. Léčba spočívá v kvalitním endodontickém ošetření. V některých případech musí být endodontické ošetření doplněno malých chirurgickým zásahem. Pokud hrozí jakékoliv riziko nebo stav zánětu neumožňuje záchranu zubu, tak jediným řešením je extrakce zubu.
Dobrý den,mam problem se zuby,a chci vědět zdali mohou člověku ubližit.
Např: motaní hlavy,trnutí obličeje i končetin.
Dobrý den, před 2 dny jsem byla trhat kousek zubu na kterém jsem měla korunku, protože jsem dostala do zubu zánět. První návrh byl, že se provede řez, aby hnis vytekl nakonec se zjistilo, že mám zub prasklý, takže bude vytažen a hnis vyteče dírkou a chci se zeptat, jestli jsou antibiotika po tomhle zákroku nutná ?