Zánět pod zubem

Zánět pod zubem je velice zjednodušené označení celého souboru chorob poměrně vážného charakteru. U lékaře se s tímto problémem můžete střetnout, když jej označí za absces. Pokud se absces objeví, měli byste co nejrychleji vyhledat odborného lékaře, protože bez léčby se stav jen zhorší a může vést až ke ztrátě zubu. Kromě toho se mohou objevit i další komplikace. Ty sice nejsou zas až tak časté, ale mohou vás dokonce ohrozit i na životě.

Jak se projevuje zánět pod zubem?

Zánět pod zubem představuje ohraničený prostor s nasbíraným hnisem, který se nejčastěji objevuje jako následek pokročilého zubního kazu. Někdy se však zánět objeví i tehdy, když nerv uvnitř zubu z nějakého důvodu odumře. K tomu však nemusí dojít následkem kazu, ale i zraněním anebo třeba i z důvodu autoimunitního onemocnění. Mrtvá tkáň uvnitř zubu je náchylnější k infekcím, která se pak dostává do nižších struktur pod zubem. Kromě toho však zánět pod zubem může vzniknout jako komplikace stávajícího zánětu dásní.

Příznaky zánět pod zubem

Zánět se projevuje bolestí zubů, která mnohdy bývá i pulzující. K dalším příznakům patří otok dásní i obličeje, zduřené krční uzliny, hořká chuť v ústech, zápach z úst. Postižený zub může být na dotek citlivý, může se houpat nebo se celkově uvolnit. Zánět může doprovázet i horečka a bolest při kousání.

Diagnostika zánětu pod zubem

Zánět pod zubem odhalí váš zubní lékař. Ten se řídí zajedno tím, co mu řekněte a také i tím, co ve vaši puse uvidí. Pomoci mu může i rentgen zubů, jenž odhalí erozi okolo zánětu.

Pozor, někdy zánět pod zubem nebolí!

Pokud zánět pod zubem bolí, donutí nás to navštívit zubař poměrně rychle. Když vás však zánět nebolí, může zánět probíhat v ústech i několik let bez povšimnutí. Takový zánět pak může poškodit okolní kosti i zuby. Vzácně dokonce mohou vést i k dalším vážným zdravotním problémům. Infekce se odtud pak může šířit do jiných částí těla. Jde zejména o oblast hlavy, krku a dýchacích cest. Nakonec pak může vzniknout celotělní sepse, která nemocného může ohrozit i na životě.

Léčba zánětu pod zubem

Léčba zánětu pod zubem je spojena s léčbou zubu s velkou snahou jej zachránit a také i vyčištění ložiska pod zubem. To se neobejde nejen bez radikálního řešení, ale ani bez antibiotik. Důležité je i následné pevné uzavření zubu, aby se pod něj další infekce již nedostala. Pakliže se infekce opakuje, není zbytí a zub je nutné vytrhnout. Pokud je zánět rozšířen do čelisti, je nutné, aby zasáhl i stomatochirurg.

Jaká je prognóza?

Pokud zánět pod zubem léčíte, vyhlídky jsou dobré. Lékař takový problém dnes již dokáže zvládnout. Jestliže se však neléčí, zůstává na místě uložen a je nášlapnou minou, která působí neustále nějaké problémy, může vést i k dalším komplikacím (zánětu blízké kosti, zánětu vedlejších nosních dutin, vytvoření cysty, infekce se může šířit i dál do těla a způsobit sepsi nebo se může objevit tzv. kavernózní sinusová trombóza, která je spojena s infekcí a zvýšenou srážlivostí mozkových cév. Nepodceňujte proto žádný zánět, ani ten pod vaším zubem.

3 KOMENTÁŘE

  1. Mám bolest na dolní levé straně dásně ( osmička zub ) Bolest není prudká, ani na teplo a chlad moc nereaguje, zato se přenáší do levého ucha. Vzal jsem si asi 6x NALGESIN 1/2 prášku a bolest postupně mizí. Zubní lékař mi po CT snímku sdělil, že tam je zánět na kořenech zubu a navrhl vytržení zubu s tím, že to jinak léčit nelze. Není jiná možnost?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno