Extrakce zubu patří mezi běžné a relativně často frekventované stomatologické výkony. Přitom to neznamená, že každý zubní lékař vám zuby vytrhne. Je běžná praxe, že zejména u stoliček, ale i jiných zubů, vás váš ošetřující stomatolog pošle na zákrok k někomu jinému. Vytržení zubu se obvykle provádí ambulantním způsobem, takže není nutná hospitalizace.
Informace před vytržením zubu
Navzdory tomu, že si většina lidí myslí, že extrakce zubu je běžná věc, tak to neznamená, že zubní lékař může zanedbat komplexní informace o vašem zdravotním stavu. Některé zdravotní problémy, na první pohled se zuby nesouvisející, můžou vytržení zubu zkomplikovat. Zejména ve vazbě na následnou péči a zhojení. Proto by se měl stomatolog informovat na nemoci, kterými trpíte. Jedná se hlavně o alergie, cukrovku, vysoký krevní tlak, ale důležité jsou i srdeční onemocnění a srážlivost krve. Právě v případě závažnějších nemocí srdce a poruchy krevní srážlivosti se zvyšuje riziko komplikací. Často pak zubní lékař vyhodnotí, že je nutná hospitalizace, aby při výkonu nedošlo k ohrožení života pacienta.
Postup při extrakci zubu
Před samotným vytržením se běžně aplikuje lokální anestetikum. Protože samotný vpich bývá někdy nepříjemný, můžete lékaře požádat o znecitlivění povrchovým anestetikem. Po vpíchnutí anestetika se několik minut čeká, než začne působit. Následně přichází na řadu extrakce zubu. Ta může proběhnout jednoduchým vytažením zubu, ale také se může stát, že se zub zlomí nebo rozštípne. Pak přichází na řadu chirurgická práce, během které může dojít k naříznutí dásně, obnažení kosti apod.. Vždy podle konkrétního případu. Nezávisle na tom byste v důsledku lokálního anestetika neměli cítit jakoukoliv bolest. Pokud ji cítíte, sdělte to lékaři. V případě větší rány nebo zásahu může být otvor po vytrženém zubu sešit několika stehy. V dnešní době se používají nejčastěji vstřebatelné stehy, tedy se již nemusí vytahovat. Podle úsudku lékaře můžete dostat antibiotika.
Jak je to po extrakci
Znecitlivění přestane působit v horizontu několika hodin po výkonu. Může přijít bolest, která obvykle přetrvává jeden až tři dny. Na její utlumení se používají běžně dostupná analgetika. Můžete se poradit se svým zubním lékařem, které je pro vás nejvhodnější. Také se může objevit krvácení rány. V takovém případě, pokud bude přetrvávat víc jak třicet minut nebo bude masivní, kontaktujte svého stomatologa.
Další komplikací, která může nastat, je zánět. K tomu dochází hlavně tehdy, pokud se v ráně rozmnoží bakterie. Hlavním ukazatelem je silná bolest a otok v místě rány. Někdy je zánět provázen zvýšenou teplotou. Zde byste neměli váhat s návštěvou zubaře, protože zánět je velmi bolestivý, jakož i případné ošetření zánětu. To se řeší opakovanými výplachy a vkládáním různých tamponád a drenů.