Váček na dásni: váček u zubů

V případě vzniku váčku na dásni koluje mezi lidmi hodně mylných informací. Mnoho pacientů se totiž domnívá, že váček na dásni vzniká v důsledku špatných zubů kvůli horší imunitě nebo dokonce z dědičných, tedy genetických důvodů. Příčina je přitom úplně někde jinde. Tak jako u mnoha dalších problémů v dutině ústní, tak i v tomto případě je původcem vzniku váčku na dásni infekce. Tato infekce se většinou šíří ze zubu.

Vznik váčku je možné popsat následujícím způsobem. Tělo reaguje na infekci a snaží se ji zlikvidovat. Určitou alternativou může být snaha vypudit cizí těleso (například zbytek potravy zapíchnutý v dásni). Imunitní systém vytvoří seskupení buněk, které obalí infekci. Tím vznikne váček na dásni. Infekční váček se také nazývá jako absces.

Příznaky abscesu

  • zarudnutí
  • horkost v místě váčku
  • otok v místě váčku
  • bolestivost
  • vyklenutí dásní
  • píštěl z provaleného abscesu

Měli byste vědět, že absces může v důsledku infekce vzniknout kdekoliv v těle. Navíc neléčený váček na dásni může způsobit, že infekční bakterie se krví rozšíří někam jinam a situace začne být ještě komplikovanější. V takovém případě se začnou vyskytovat příznaky jako zimnice, horečka, nechutenství a nevolnost. To bude znamenat, že infekce nabývá na síle.

Léčba váčku na dásni

Váček se obvykle řeší chirurgicky. Nařízne se a vypustí se jeho obsah. Dutina se pak proplachuje za účelem odstranění napadené a rozpadlé tkáně. To je důležitý krok k tomu, aby infekce znovu nepropukla. Následně se implementuje drén, který nově vznikající obsah odvádí. Téměř vždy se podávají antibiotika k pokrytí infekce.
Komplikací může být opakování zánětu. K tomu může dojít zejména tehdy, pokud v dutině zůstala ještě nějaká zbytková infekční nebo rozpadlá tkáň. Pokud budete cítit nový otok nebo že se váček znovu plní, neprodleně navštivte lékaře. Vyhnete se tak šíření infekce do dalších částí těla a obávané gangréně.

Prevence

Může to být překvapivé, ale tak jako pro ostatní problémy s chrupem, je i zde nejlepší prevencí dodržování pravidelné a kvalitní ústní hygieny. Je proto důležité odstraňovat zubní plak, který umožňuje růst bakterií. Proto si čistěte zuby dvakrát denně a používejte mezizubní kartáčky. Je zcela nevhodné, aby vám zůstávaly kousky potravy v mezizubních prostorách. Důležitá je i kvalitní a pestrá strava, abyste netrpěli nedostatkem vitamínů. Všechny tyto faktory můžou vést nejenom k oslabení samotných zubů, ale i dásní. Oslabené dásně je pak snadné poranit tvrdšími částmi potravy . Od poraněné dásně není daleko ke vzniku váčku na dásni. Eliminovat byste měli i konzumaci sladkostí a různých slazených nápojů. Kouření a přemíra alkoholu také patří mezi negativní vlivy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno