Správné čištění zubů: jak správně čistit zuby

Správné čištění zubů je klíčem ke zdraví. Nejedná se pouze o zuby samotné, ale celou ústní dutinu. Navíc u zubního zánětu se v případě zanedbání může infekce rozšířit do celého těla! Je potřeba si uvědomit, že zuby jsou celý den vystaveny velkému počtu různých vlivů.

Konzumujeme různé potraviny, pijeme nápoje a přecházíme z chladu do tepla a naopak. To vše na zuby působí. Ovšem samo o sobě by to většinou nepřivodilo tak časté problémy zubů, jak je známe. Hlavním původcem zubního kazu a souvisejících problémů je zubní plak. Mazlavá hmota složená ze zbytků jídla, slin a bakterií ulpívá na zubech a během času je poškozuje. Jinými slovy platí, že čím déle může zubní plak působit, tím větší je pravděpodobnost vzniku zubního kazu!

Význam způsobu čištění zubů

Správná technika čištění zubů je extrémně důležitá. Již dávno nestačí pouze zubní kartáček, i když stále zůstává hlavní zbraní proti zubnímu plaku. Pokud chcete o své zuby skutečně dobře pečovat, pořiďte si také zubní niť a mezizubní kartáček. A hlavně je používejte!

Jak si správně vyčistit zuby zubním kartáčkem

Zubní kartáček je potřeba držet volně mezi prsty jako tužku. Čištění zubů zahájíme tak, že zubní kartáček přiložíme na přechod zubu a dásně. Skloníme hlavičku kartáčku tak, aby vlákna směřovala v horní čelisti směrem nahoru a v dolní naopak dolu. To vše pod úhlem 45 stupňů. Současně vlákna zůstávají v kontaktu se zuby a dásní. Tento sklon je důležitý pro odstranění zubního plaku nejenom ze zubů, ale i z dásňového žlábku. To je absolutní základ pro předcházení onemocnění, jako je zánět dásní a následná Paradentóza.
Nyní můžeme začít vykonávat jemné malé kroužky. Každý zub by měl být vyčištěn zvlášť. Základem správné hygieny chrupu je čistění obou zubních ploch. Tedy jak přední, tak zadní, která je v kontaktu s jazykem. Jakmile toto provedeme, vyčistíme malými kroužky také kousací plošky všech zubů!

Jaký zubní kartáček?

U zubního kartáčku je nejdůležitější hlavička. Obecně platí, že tvrdá vlákna můžou poškozovat dásně a hůře se přizpůsobí tvaru zubů. Proto jsou vhodnější střední nebo měkké kartáčky. Dále platí, že mezi nejúčinnější tvar vláken zubních kartáčků patří ty, které jsou rovně střižené. Potřebné nejsou ani různé gumové výstupky, navzdory tvrzení reklam. Ty naopak můžou někdy komplikovat plnohodnotný přístup ke všem částem zubů.
Také v případě držadla zubního kartáčku je zbytečné podléhat různým reklamám. Zde platí, že každé držadlo, které výrobci dodají na trh, lze držet v prstech a víc není potřeba. Pro konkrétní výběr zubního kartáčku se poraďte se svým stomatologem. Doporučí vám kartáček podle aktuálního stavu vašeho chrupu a dásní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno