Resekce zubu (kořenového hrotu)

Jedná se o chirurgický výkon, během kterého vám zubní lékař odstraní hrot kořene zubu. Dále dojde k vyčištění a vyplnění zubu směrem od hrotu kořene. Resekce zubu je indikovaná v případě, že i po odborném – endodontickém ošetření přetrvává zejména zánět v kosti. Další indikací může být píštěl u zubu nebo zlomená třetina kořene zubu. Resekce zubu je, odborně řečeno, amputace kořenového hrotu a periapikální kyretáž. Tento zákrok patří mezi pacienty stomatologických ordinací do skupiny velmi nepopulárních a obávaných. Strach je ovšem zbytečný, protože dnešní zubní medicína umí bolesti pomocí anestezie předcházet.

Hlavně moderní zubní lékaři tento operační výkon nepoužívají příliš často. Důvod je prostý. Způsoby ošetření kanálkového systému jsou výrazně lepší, než tomu bylo před lety. To je samozřejmě dobrá zpráva pro pacienty. Přesto výše uvedené důvody můžou k resekci zubu vést. Další příčinou můžou být anatomické anomálie kosti a chrupu.

Průběh resekce zubu

Resekce zubu patří mezi ambulantní výkony. Pro dosažení nebolestivosti se aplikuje lokální anestezie. Zubní chirurg v místě zákroku uvolní sliznici. Následně vytvoří okénko v kosti a odřízne špičku kořene. Chirurgický řez se zavírá sešitím. Stehy se odstraňují po týdnu během kontrolního vyšetření. Tak jako u ošetření běžného zubního kazu, i zde během několika hodin dojde k odeznění použitého anestetika. Pak může pacient cítit bolest po zákroku. V takovém případě je vhodné podávat léky proti bolesti – takzvaná analgetika. Proto je vhodné, abyste se ještě před odchodem ze zubní ordinace vašeho lékaře zeptali, který druh máte použít. K úplnému zhojení kosti dojde v horizontu několika měsíců.

Další péče

Obvyklým jevem je mírný otok v oblasti rány. Pooperační bolesti jsme již popisovali výše. Také je vhodná několikadenní pracovní neschopnost, která přispěje k dobrému zhojení rány.
Důležitá je též strava. Během pooperačního období preferujte měkké potraviny. Vyhýbejte se kořeněným, ostrým a jinak dráždivým jídlům. Ústní dutinu je vhodné několikrát denně vyplachovat desinfekčním přípravkem. Nejčastěji se používá Corsodyl nebo peroxid vodíku. Při čištění zubů dbejte na to, abyste si neporanili operační ránu, ale současně je dobré její okolí čistit. Nejvhodnější je měkký zubní kartáček.
Po odstranění stehů se obvykle v horizontu půl roku až roku dělá kontrolní rentgen. Z něho stomatolog posoudí, zda byla kost dostatečně zhojena.

Ačkoliv se většina pacientů resekce bojí, je potřeba si uvědomit, že ji zubní lékař indikuje až v tom nejzažším případě. Navíc platí, že po resekci může nastoupit již pouze extrakce, tedy definitivní vytržení zubu. A to je vždy až zcela poslední řešení!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno