Paradentóza: příznaky a její léčba

Nemoc známá jako paradentóza má neznámý původ. Onemocnění začíná jako nemoc závěsného aparátu, při kterém dochází k jeho degeneraci. Vzniká chobot v dásni. Patologický chobot dásně si můžeme představit jako podlouhlý rukáv podél kraje zubu. V tomto chobotu se zadržuje potrava, množí bakterie a ukládá zubní kámen. Díky těmto vlivům je během času závěsný aparát zcela zničený a zub se začíná uvolňovat. Přichází kývání zubu, které může skončit jeho vypadnutím. Riziko vzniku paradentózy zvyšuje špatná zubní hygiena.

Příznaky paradentózy

Jedním z příznaků je krvácení dásní během čistění zubu. Zde je ovšem potřeba rozlišovat krvácení vznikající v důsledku špatně zvoleného zubního kartáčku, který poškozuje dásně. To není příznak paradentózy. Paradentóza má krvácení mnohem silnější.
Mezi další příznaky můžeme zařadit i nadměrné zadržování zbytků potravy mezi zuby. V případě, že by vše v oblasti chrupu správně fungovalo, by zbytky potravy v mezizubních prostorách neměly zůstávat vůbec nebo v minimálním rozsahu.
Nejznámějším příznakem onemocnění je viklání zubů. To lze jednoznačně zařadit mezi příznaky paradentózy. Bohužel, v této fázi nemoci je již na uzdravení většinou pozdě, přestože postižený vyhledá pomoc stomatologa.
Pozornost je nutné věnovat i odhalování krčků zubů, zápachu z úst, oteklým a zarudlým dásním nebo posunu zubů v ústech.
Určitý podíl na rozvoji této choroby může mít také cukrovka, HIV, autoimunitní onemocnění a dlouhodobý nedostatek vitamínů.

Léčba paradentózy

Mnohem lepší než léčba je prevence. Principy léčby i prevence jsou v podstatě stejné. Jedná se o dokonalou péči o dutinu ústní. Naučte se správně čistit zuby a věnujte jim několikrát denně dostatek času. Nezapomínejte ani na mezizubní prostory. Přestaňte kupovat běžné zubní pasty a po poradě se zubním lékařem začněte používat speciální přípravky zaměřené na paradentózu. Jedná se zejména o zubní pasty, krémy a ústní vody.
Nepříliš potěšující zprávou je, že pokud již nemoc propukne, nejde ji vyléčit. Její důsledky je ovšem možné správnou péčí o chrup oddálit o mnoho let.

Zubní kartáček v případě paradentózy:

  • měl by mít měkká vlákna
  • vlákna by měly mít rovný střih
  • malá pracovní část

Zubní pasta v případě paradentózy:

  • nekupujte pasty s označením „Whitening“
  • pasta by měla být obohacena o fluoridy
  • lepší jsou zubní pasty s bylinkami
  • kupujte pasty zaměřené na paradentózu

Pokud máte obavu z této nemoci, nebo paradentózou dokonce již trpíte, dbejte na správný výběr zubního lékaře. Existují totiž stomatologové, kteří se na obor nazývaný parodontologie specializují. Právě takového odborníka byste měli navštívit!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno