I když je moučnivka spojována především s dětmi, může se objevit i u dospělých. Jde o nepříjemné onemocnění, které něco o vašem těle napovídá.
Obsah článku
Co je moučnivka
Moučnivka je plísňové onemocnění úst, které způsobuje candida albicans. Tato kvasinka se může přemnožit nejen u nemocných nebo u oslabených jedinců, ale i u zcela zdravých lidí.
Projevy moučnivky v ústech
Moučnivka se v ústech projevuje bělavými povlaky na jazyku, dásních i sliznicích na tvářích a na patře. Když se podíváte do úst vidíte nepěkné bílé mapy, které mají podobu sraženého mléka. Povlak se můžete pokusit setřít, ale není to snadné. Setřít se dá jen na počátku nemoci. Onemocnění může být nebolestivé, ale existují i bolestivé varianty. Okolí je zarudlé. Typické pro moučnivku je, že nemocný má potíže i s ústními koutky. Moučnivku dále doprovází nechutenství a odmítání jídla. Významný vliv na její vznik má především stav imunity.
Moučnivka v ústech u malých dětí
Vznik moučnivky u dětí se poněkud liší od toho, proč je a jak se projevuje u dospělých, a proto bych se této problematice věnovala více. Dítě se moučnivkou může nakazit již při porodu a dále také z plínek a hraček, které si děti strkají do úst. Moučnivka zavlečená do úst dítěte při porodu se objevuje již devátý den po porodu. K prvním příznakům přitom patří nechutenství a problémy při kojení. Dítě je neklidné, plačtivé a uvnitř v ústech má bílé povlaky. Neléčená moučnivka se rozšiřuje hlouběji do trávicího traktu.
Moučnivka v ústech u dospělých
U dospělých se moučnivka objevuje obvykle ve spojením s oslabenou nebo jinak narušenou imunitou. Typická je u nemocných s HIV, ale nejen u nich. Trpí jí celá řada autoimunitně nemocných, ale i lidí po chemoterapii, nemocných s cukrovkou nebo nemocnými játry. Povlaky se často objevují i po užívání širokospektrých antibiotik, které nejsou doplněny o konzumaci laktobacilů a zakysaných mléčných výrobků. Nemoc se projevuje povlaky, nemocnými koutky, zarudlou a bolestivou sliznicí.
Léčba moučnivky
K nejlepším lékům patří genciánová violeť, která však zanechává vše okolo fialové a samotný nemocný je fialový nejen v puse ještě několik dní po ošetření. Jde o efektivní lék, který však není pro tento vedlejší nežádoucí účinek oblíben. Inu, kdo by chtěl pochodovat celý týden s fialovými zuby. Také se o genciáně jednu dobu tvrdilo, že je jedovatá a karcinogenní a byla proto jednu dobu také i zakázána, nicméně, prozatím testy nic neodkryly, tedy oni ani snad zacílené na lidi nebyli, a proto není možné genciánu považovat za škodlivou. Vedle genciánové violeti je možno užívat i jiná antimykotika. Vhodné je při tom cucat vitamin bé-panthenol. Důležitou součástí léčby je i důkladné umytí všech hraček a věcí, které dítě dává do pusy. Vhodné je také snížení příjmu cukrů, sladkých nápojů a ovoce.