Mléčné zuby nebo též dočasný chrup se tvoří již během šestého týdne těhotenství. Jejich název, mléčné zuby, je pojmenován po bíle zbarvené sklovině. Dočasný chrup tvoří celkem dvacet zubů. Jedná se o čtyři řezáky (jedničky a dvojky), dva špičáky (trojky) a čtyři stoličky (čtyřky a pětky).
Obsah článku
Růst zoubků
Většinou začínají nejdříve růst spodní zoubky. Důvod je poměrně jednoduchý. Pomáhá tomu pohyb jazyka. Příznakem jejich růstu jsou bělavé flíčky na dásních, větší slinění miminka a také změna jeho nálady a bolest.
Pro přibližnou orientaci uvádíme věkové rozpětí růstu jednotlivých zoubků:
- první řezáky – od 6 do 8 měsíců
- druhé řezáky – do 12 měsíců
- první stoličky – do 18 měsíců
- špičáky – do 24 měsíců
- druhé stoličky – do 24 až 36 měsíců
Tento časový harmonogram samozřejmě není žádné dogma. Každý člověk je jedinečný, takže i u růstu zoubků může dojít k různým odchylkám.
Jak zmírnit bolest při prořezávání zoubků
Miminko potřebuje rodičovskou péči. Dělá mu dobře, když cítí lásku maminky. A to platí zejména tehdy, pokud mu není dobře. Proto se snažte, aby na svoje bebíčka zapomnělo. Můžete mu zpívat, chovat ho, pouštět mu uklidňující hudbu. Povídejte si s ním a konejšete ho. Hlavně nedejte najevo vlastní nevrlost z toho, že pláče nebo že v noci nemůže bolestí spát a budí vás. Miminko to vycítí a přitíží se mu.
Při prořezávání zoubků pomůže, pokud dáte miminku hračky, které bude moct kousat. Ovšem pozor! Musí se jednat o hračky bezpečné. Tedy aby nešly rozebrat, spolknout nebo dokonce aby pouštěly cucáním různé chemické látky do tělíčka miminka. Poohlédněte se po speciálním kroužku z tvrdší hmoty, v rodičovské terminologii nazvaném kousátko. K zakoupení je v kojeneckých potřebách. Dumlání dudlíku mu určitě také hodně pomůže, proto mu ho neberte. Pomáhá i jemné masírování dásní čistým prstem nebo gázou.
Péče o mléčné zuby
První zoubky mají větší náchylnost k tvorbě zubního kazu. Důvodem je to, že obsahují menší počet minerálních látek. Proto je nutné se o ně začít starat ihned po jejich prořezání. Nejprve bude stačit, pokud nově prořezané mléčné zoubky otřete po jídle jemným navlhčeným kapesníčkem. Když to bude možné, začnete je čistit měkkým zubním kartáčkem. Ze začátku nemusíte používat zubní pastu. Čistit byste je měli každý den, nejméně ráno a večer. Hlavním cílem je setření zubního plaku, který je největším strůjcem tvorby zubního kazu!
Pozor!
Některé děti můžou mít v období prořezávání zoubků zvýšenou teplotu, která se pohybuje kolem 37 až 37,5 stupňů. Vše může být provázeno rýmou nebo řídkou stolicí. Ovšem pokud tyto problémy nevymizí během několika dní, nebo se zhorší, případně zvýší teplota, tak neprodleně vyhledejte lékaře!