Popraskané koutky, které provází nepříjemná bolest, zná téměř každý. Pokud se objeví několikrát za život, tak se většinou neděje nic strašného. Ovšem v okamžiku, když na koutky trpíte pravidelně, byste se měli problému začít věnovat pozorněji. V některých případech stačí prevence nebo domácí léčba, jindy je potřeba navštívit lékaře. Pomoci vám může stomatolog nebo dermatolog.
Obsah článku
Příčiny popraskaných koutků
Chudokrevnost
Pokud trpíte chudokrevností, měli byste být pod dohledem lékaře. V takovém případě postupujte v souladu s jeho pokyny.
Alergie na potraviny a různé ekzémy
Vedle užití protialergických léků a různých mastí na ekzémy je vhodné se vyvarovat přijímání alergenů a dráždivých látek. Pokud se jedná o nový projev, snažte se to vypozorovat. Jen tak můžete snížit riziko opakování tvorby koutků.
Kvasinková infekce
Nechte si udělat stěry a laboratoř určí, o jaký druh kvasinek jde. Podle toho se bude postupovat.
Slintání během spánku zejména u dětí
Slintání u dětí je častá záležitost a těžko to nějak ovlivníte. Ovšem můžete dbát na dobrou ústní hygienu a podporovat koutky tak, aby zůstávaly vláčné a suché aspoň během dne. Postupně by se měl problém upravit.
Záněty pod zubní protézou
Jediným řešením je odstranění zánětu pod protézou.
Nedostatek železa a vitamínu B
Doplňte chybějící prvky. Nejlepší cesta je skrze potraviny, ale to neznamená, že nemůžete vyzkoušet i lékárenské doplňky. Většinou pomůžou.
Náhlá konzumace alkoholu ve větším množství
Pokud vám pití alkoholu způsobuje tvorbu koutků, omezte jeho konzumaci.
Cukrovka a rakovina
Zde pomůže podpůrná léčba, hygiena úst a doplňky stravy. Koutky se budou objevovat úměrně tomu, jak bude probíhat léčení základního problému, tedy cukrovky nebo rakoviny.
Jak vidíte, možných příčin je relativně hodně. Některé je možné řešit lépe a jiné hůře. Pokud vás koutky trápí dlouhodobě, obvykle je potřeba počítat s tím, že léčba nemusí zabrat hned a natrvalo. To ale neznamená, že problém nejde vyřešit.
Jak na léčbu koutků úst
Jako u každého jiného onemocnění je primárně potřeba vyloučit závažnější onemocnění a přijít na skutečnou podstatu praskání koutků. Obecné doporučení zní, že je vhodné je udržovat suché a vláčné. Pokud se prokáže kvasinková infekce, je potřeba používat antimykotickou mast podle doporučení lékaře. U kvasinek je dále vhodné vyřadit ze stravy bílý cukr a bílou mouku. Z pohledu alternativní medicíny se jedná o signál překyselení organismu.
V případě, že je zdrojem problémů infekce v ústech, je nutné navštívit zubního lékaře. Dále zvyšte péči o ústní dutinu, pomůžou i pravidelné desinfekční výplachy úst.