Jak vytrhnout mléčný zub

Trhání jakéhokoliv zubu je problém, protože je to jednoduše nepříjemné a spojené s bolestí. Je přitom jedno, jestli nám je 5 anebo 55. Když je to však potřeba, je to nezbytné. U dětí trhání zubů může být spojeno s kazem a v přirozených situacích se pak jedná o prostou obměnu mléčných zubů za trvalé. Někdy se mléčné zoubky vykývou samy a někdy je jim zapotřebí pomoci. To tehdy, kdy se urputně drží za poslední kousek a hrozí jejich vdechnutí v průběhu spánku anebo třeba, když už se druhý zoubek proklubal, ale mléčný se stále k vypadnutí nemá. Ano, i to se může stát.

Jak vytrhnout mléčný zub

Vůbec nejlepší je, když zoubek vypadne sám. Dokonce není radno do něj ani zbytečně dloubat. Může se totiž stát, že zub vytrhnete příliš brzy a ten druhý zub vyroste až za dlouhou dobu, kdy se zoubky v puse dítěte trochu posunou, a pak onen dotyčný druhý zoubek nemusí vyrůst správně. A proto sami zoubek trhejte až v nevyhnutelných případech. Pokud dítěti zoubek vadí, nejspíš stejně nevydrží a bude se jej snažit s pomocí jazyka vyviklat. pozor, viklat by nemělo, pokud zub nebude dostatečně uvolněn a objeví se krev. Zub by se rozhodně neměl trhat rukama, protože byste do rány mohli zanést infekci. Optimální je, když nastane čas, aby byl vytržen lékařem.

Kořeny u dočasných zubů

I dočasné zuby mají své kořeny, které zubům znemožňují se viklat a vypadnout. V době, kdy se dočasný chrup mění za trvalý, zahájí se proces, kdy dochází k postupnému rozpuštění a vstřebání kořene mléčného zubu. Je to tehdy, když se aktivuje kořen druhého zubu. Mléčný zub se pak začne postupně uvolňovat a kývat, a to do té doby, dokud nevypadne. V té poslední fázi jsou kořeny již zcela rozpuštěné.

Kdy nastane čas, aby zoubek vytrhl lékař?

  • Tento čas nastane tehdy, pokud zub začne růst špatným směrem.
  • Když dětem rostou už druhé zuby a stále jim nevypadly ty první.
  • Když se zoubek bez efektu houpe déle než 3 měsíce.

Domácí trhání zubů

Existuje spousta dramatických historek, scének, fotek i videí, kdy se celé rodiny předhání v tom, jak originálně vytrhnout zoubek. Bohužel ne vždy jde o metodu nejlepší. Mnohdy dojde k ublížení dítěte a poškození růstu druhého zoubku (pokud není odhadnut ten správný čas, kdy u mléčného zubu byly již rozpuštěny kořeny). Kolikrát svými zásahy v dutině ústní a trhání rukou do ranky zbytečně zanesou infekci… a přitom je tohle všechno zbytečné.

Trhání mléčných zubů u lékaře

Když s dítětem zajdete k lékaři, sám řekne, zda je čas anebo je vhodné ještě počkat. V případě, že se rozhodne pro trhání (na základě rtg., kde nejsou u mléčného zoubku kořeny), dítěti lékař dásně umrtví speciálním anesteziologickým gelem. Trhání pak probíhá šetrně a bezbolestně, se zárukou, že se dítěti nic nestane a do rány nebude zanesena infekce.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den chtěla sem se zeptat mám 6 letou holčičku a trhaly ji 4 zoubky a je to už dva dny a hodně má nateklou pusu stěžuje si ze ji bolí dáseň

    • Dobrý den synovi se zlomil mlečný zub a musel ho zubař vytrhnout hrozí nějaké nebezpečí pro rust stálého zubu. děkuji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno