Zubní kámen vzniká ze zubního plaku, který ulpí na zubech v průběhu dne. Pokud dochází k nedostatečné ústní hygieně, postupně plak tvrdne a mění se v zubní kámen, který je nejenže nevzhledný, ale i nebezpečný.
Obsah článku
Jak vzniká zubní kámen
Zbytky potravy, které v průběhu dne ulpívají na zubech, ale i na dásních a v mezizubních prostorech se za pomoci baktérií mění v zubní plak. Ten pak pokud není pravidelně odstraňován postupně tvrdne a mění se v zubní kámen. Vidět ho obvykle můžeme tam, kde čištění zubů opomíjíme anebo tam, kde jsou hůře přístupná místa. Zubní kámen tvoří ideální podklad proto, aby se na něm hromadil další zubní plak a přerůstal i do dásní, kde pak vyprovokuje vznik zánětu dásní a následně pak parodontitidy.
Jak odstranit zubní kámen
Pečlivou a pravidelnou péčí, do níž náleží i pravidelná návštěva zubní hygienistky zaručeně kámen odstraní a zabrání všem komplikacím. Jenomže to bychom nesměli být my Češi, s vypěstovaným panickým strachem ze zubařů a také i faktem, že každé takové sezení u hygienistky něco stojí, tak hledáme cesty, jak toho docílit pokud možno zadarmo. Je to však vůbec možné? To posuďte sami. Pravdou je, že existuje celá řada zaručených receptů, které takovéto domácí odstranění zubního kamene slibují.
Černá ředkev a zubní kámen
Na zbavení kamene se užívá černá ředkev smíchaná s citrónovou šťávou. Směs byste měli žvýkat, ale nepolykat. Zubní kámen je díky tomu změkčen a lépe se pak odstraňuje.
Přeslička a zubní kámen
Na časné kameny působí vývar z přesličky.
Kůra z ořechu
Podle babských rad je prý velmi účinným prostředkem louh z kůry vlašského ořechu. Kůra by se měla svařit minimálně půl hodiny, a pak byste si tímto louhem měli čistit zuby alespoň 3x denně.
Odborné odstraňování zubního kamene
Kámen u odbornice může být odstraněn ručními nástroji za užití škrabky, jímž se kámen odstraňuje z mezizubí a tzv. subgingiváního kamene. Takové ošetřování není příjemné, je ale důsledné. Chce to však, aby ošetřující byl zručný, přesný, zkušený a důkladný. Ultrazvuk je ulehčením práce pro odborníka. Čištění je rychlejší a snadnější, chce to však jistou zkušenost. Poslední z možností odborného odstraňování zubního kamene je užití vectoru. Kombinuje se s působením proudu vody a užíváním speciálních roztoků. Tato metoda je bezbolestná a užívá se pouze k dočištění hlubokých parodontálních kapes. Dokáže odstranění kamene i z dost obtížně dostupných míst. Bohužel jde o drahý zákrok.
A ještě jedna taková drobnost na závěr. Ze zákona má každý pacient na jedno čištění zubního kamene zdarma, a to v rámci preventivních prohlídek. Nutné je, abyste byli u daného stomatologa registrovaní. Bohužel zubaři velmi rádi a zcela automaticky pacienty přehazují na zubní hygienistky, jejichž péče se samozřejmě platí.