Už vás někdy potrápila hořkost v ústech? Není to nic příjemného. Navíc mnohdy není možné se této chuti snadno zbavit. Pachuť může způsobit celá řada faktorů. Přečtěte si v našem článku, co všechno za nepříjemnou hořkostí v ústech může.
Špatná hygiena dutiny ústní
K nejčastějším příčinám hořké chuti v ústech je špatná hygiena, která vede k onemocnění dásní, problémům se zuby (infekce, kazy, zánět dásní, periodontitida). Stav zlepší vyřešení problémů u zubaře, antibiotika a další léky a zlepšení své péče o zuby.
- Nepříjemnou hořkost v ústech však mohou způsobit i některé léky. Jde především o antibiotika, lithium, chemoterapeutika, allopurinol, tetracyklin, antacida, antidepresiva apod.).
- Když jsme u těch léků, nejinak je to i s vitamíny a potravinovými doplňky. Multivitamíny obsahují velké množství těžkých kovů, vápník, železo a vitamín B. Je to pro tělo pěkný zápřah a dokud nejsou tělem zpracovány a absorbovány, nepříjemná chuť v ústech vás může pozlobit. Zlobí i tehdy, když dojde k jejich předávkování.
- Nejen kouření může způsobit hořkost v ústech, ale i jiné chemikálie, které vdechujete v práci anebo z inverzního prostředí, mohou způsobit pocit hořkosti v ústech. Do této skupiny možno zařadit i inhalační kortikoidy, které rovněž zanechávají nepříjemnou pachuť v ústech, a proto je nezbytné si po inhalaci ústa vypláchnout.
- Za hořkost v ústech velmi často mohou i hormonální změny, které jsou ponejvíce spojeny s těhotenstvím. Jistou úlevu v těchto případech přináší cucání svěžích bonbonů.
- K dalším viníkům hořkosti v ústech jsou nosní polypy,bakteriální infekce v těle, zánět vedlejších nosních dutin, dehydratace, zánět jazyku, alergie, infekce slinných žláz, nedostatek zinku a sucho v ústech.
- Opomenout nesmíme ani na hnisavou anebo normální angínu, zánět horních dýchacích cest, rýmu, Sjörgenův syndrom, Bellovu obrnu a zlozvyk, jenž je spojen s dýcháním s ústy (a také zvětšené nosní mandle).
- Za hořkost pak může i zranění hlavy, nervů, nosu, jazyka a úst.
- A v neposlední řadě tuto nepříjemnou chuť může způsobit i nová plomba, ošetření u stomatologa, rovnátka a chirurgický výkon provedený v oblasti nosu, krku a uší. Hořkost vzniká dokonce i po radioterapii.
- Někdy za hořkost v ústech může být i reflux, onemocnění, při němž dochází k návratu žaludeční kyseliny do jícnu. Následkem tohoto procesu v ústech zůstává hořká pachuť a dech. Zlepšit situaci může dieta se sníženým příjmem tuků a koření. Pomoci mohou i prokinetika.
- Na chuti se negativně podepisují rovnátka, protézy a chirurgické zákroky prováděné v dutině ústní, v uších, nose anebo v krku.
Jak se poprat s hořkou chutí v ústech
- S hořkou chutí vám může pomoci výplach vodou se sodou.
- Pomoci může i pravidelné čištění jazyka kartáčkem.
- Užívejte ústní vodu.
- Jezte více citrusových plodů.
- Dbejte pečlivě na hygienu dutiny ústní.
- Pijte dostatečné množství tekutin.
- Vyhněte se přejídání a kořeněným jídlům. Jezte pomalu a důkladně kousejte.