Bolest zubů v těhotenství nepředstavuje nic výjimečného. Tvrzení “jedno těhotenství, jeden zub”, není zas tak od věci. Zubaři se sice rádi ohání tím, že kdybyste se ve svém těhotenství o své zuby řádně staraly kazy by se objevit neměly. Neumí však vysvětlit, jak to, když při stejné péči před těhotenstvím kazy nemáte a náhle vás zuby bolí skoro neustále. V reálu je příčinou bolesti zubů v těhotenství zanedbaná hygiena až na posledním místě. O jiných skutečnostech však čeští odborníci mlčí.
Nejčastější příčiny bolesti zubů v těhotenství
V průběhu těhotenství dochází k radikálním hormonálním změnám, což může ženám způsobit zánět a otok dásní. Nejde o nic vzácného, s tímto problémem se potýká až 50% žen, bohužel se však jedná o poměrně podceňovaný problém. Když se však neléčí může se vyvinout do periodontální onemocnění, vznikají velmi bolestivé abscesy. Výrazný vliv na bolest zubů má také poměrně výrazná změna stravování, kdy ženy poměrně významně navýší spotřebu cukru. Díky tomu se navyšuje riziko vzniku zubního kazu (i přes veškerou zubní hygienu) a tím pádem i bolest zubů. Dalším významným faktorem, který se podepisuje na bolestech zubů v těhotenství, je zvýšená spotřeba vápníku. Ten je zapotřebí k tvorbě kostí dítěte. Pokud má matka oslabenou přirozenou remineralizaci a přísun vápníku je omezen, může to způsobit oslabení zubní skloviny, čímž se zvyšuje riziko vzniku kazů a bolesti zubů. Neblaze se na zubech podepisuje i ranní nevolnost, jež je spojená s častým zvracením, což mnohdy stojí za podrážděním dásní a poleptání zubní skloviny, která se v rozvine v zánět dásní a zubní kaz. Pokud je ústní hygiena v době těhotenství zhoršená, není to z nějakého rozmaru nebo lenosti, ale je tomu tak jednoduše proto, že celá řada žen se stává velmi citlivými na chuť i vůni zubní pasty. Samotné čištění může rovněž dráždit a vyvolávat nevolnost, a proto může dojít ke zhoršení běžné ústní hygieny, což má za následek vznik problémů se zuby.
Co vám hrozí, když bolest zubů nebudete řešit
Pokud budete bolest zubů ignorovat, stav se nezlepší a naopak může přejít v závažnou infekci dásní až paradentózu. Tento stav pak může ohrozit nejen vás, ale i vaše dítě. A pokud nebude řešet již v průběhu těhotenství, může vést ke ztrátě zubů nebo dokonce i celé čelisti. Vyhýbání se léčbě má navíc za následek až sedmkrát vyšší riziko předčasného porodu nebo narození dítěte s nízkou porodní hmotností. Těhotná s bolestí zubů je navíc neustále ve stresu, což je velmi škodlivé nejen pro ni, ale i pro ještě nenarozené dítě. Pravidelné kontroly proto nepodceňujte, jsou vskutku nezbytné. Lépe řešit problém hned než v době po proběhnutém porodu.