Zubní můstek představuje částečnou náhradu chrupu, kdy je upevněn s pomocí kovových korunek nebo jiným zařízením na okolních zdravých zubech. Tyto můstky se zhotovují, kde je zapotřebí nahradit jeden nebo více chybějících zubů a není možné k tomu využít implantátu. Nahradit však mohou maximálně 4 zuby.

 Můstky neřeší pouze estetický problém, ale zamezují i k putování sousedních zubů do vzniklé mezery a zamezují jejich vychylování. Zamezuje tak neblahým změnám skusu. Zubní můstek je indikován také tehdy, když váš zub je poškozen natolik, že není schopen unést korunku.

Druhy můstků

  1. To jaké máme můstky rozlišujeme hlavně podle užitého materiálu. Můstky mohou být fasetové s kompozitem, celokeramické a provizorní pryskyřičné. Jistou variantu představují i kovové můstky, které lákají svou cenou, vysokou životností a poměrně i dobrou tolerancí (v případě užití ušlechtilých biokompatibilních slitin).
  2.  Kovový můstek představuje ten nejjednodušší typ náhrady a užívají se hlavně v zadní části zubního oblouku, kde není moc vidět. Nevýhodou je jejich právě jejich vzhled, výhodou cena.
  3. Kompozitní, čili plastový a jinak také i pryskyřičný je jen na krátký čas. Jsou poměrně levné, ale mají nízkou životnost, odolnost i barevnou nestabilnost. Celokeramické můstky jsou tím nejlepším, co nyní na trhu je k mání. Při kvalitním nanesení  nejsou rozeznatelné od původních zubů. Jsou ideální volbou i tam, kde existuje alergie na kov. Nevýhodou je jejich cena.

Zhotovení můstku

Zhotovení můstku si obvykle vynutí 2 – 3 návštěvy stomatologické ordinace. Před jejím zhotovením je nutné určit, které zuby jsou schopny nést konstrukci můstku a přenášet žvýkací tlak. Bohužel je někdy kvůli  tomu nutné vytrhnout nekvalitní zuby a pilíře v případě potřeby ošetřit anebo vyplnit. Při nanášení můstku je zapotřebí dva okrajové zuby zbrousit.  Broušení není nutné pouze u méně obvyklé fixní protetické práce, kdy se nasazují adhesivní můstky.  Tato konstrukce je tvořena kovovým a zirconovým třmenem nalepeným zezadu na zuby, který nese estetické fasety nahrazující ztracené zuby. Tento typ můstku je vhodný pro užití za malé mezery v předním úseku dolní části čelisti.

Inlay můstek

Nejmodernější můstek jednadvacátého století. Jde o celokeramický můstek,který se zhotovuje v laboratoři na sádrovém modelu. Výsledný efekt je pak naprosto dokonalý a nerozeznatelný od pravých zubů. Inlay můstky a také i tradiční celokeramické můstky jsou vyráběné s pomocí technologie CEREC.

Cena můstků

Provizorní pryskyřičné můstky stojí 1600 Kč a nahrazují maximálně 6 zubů. V případě, že se jedná o věší počet, cena můstku se navyšuje na 2000 Kč. Pozor, tyto můstky jsou pouze dočasné a je je nutné nahradit nějakým trvalejším řešením. Na výběr přitom máte z celokovovéo pilíře, což je nejlevnější varianta, která stojí 2200 Kč. O něco dražší je fasetový pilíř, ten stojí 3000 Kč. Celokeramický pilíř je možno koupit od 3400 Kč. Cena za mezičlen můstku: celokovový vás vyjde na 1500 Kč, fazetový pak na 2500 Kč a celokeramický pak na 2700 Kč.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *