Když se řekne zkažený zub, každého hned napadne nepříjemné vrtání zubu u stomatologa. Jenže málokdo si uvědomuje, že zkažené zuby mají mnohem hlubší souvislosti a rizika, než by se na první pohled mohlo zdát. Navíc se nejedná pouze o rozsah těchto problémů v dutině ústní, ale zkažené zuby můžou zasáhnout naše zdraví po celém těle!

Infekcí zubu ke smrti

Zanedbaná infekce v důsledku zkažených zubů se může během času rozšířit do celého organismu. Ostatně jako jakákoliv infekce. Jejím důsledkem je otrava krve a může vést až ke smrti. To je samozřejmě nejčernější verze vývoje, ale pokud budete zkažené zuby a infekci ignorovat, může nastat.

Infarkt ze zkaženého zubu

Další možnou komplikací zkažených zubů je infarkt. Bakterie ze zubu se můžou dostat k srdeční chlopni a v ní se rozvine zánět. Bakterie dokáží způsobit také krevní sraženinu, jejíž následkem je znovu infarkt.

Zkažený zub a mrtvice

Podobně jako u infarktu můžou zapůsobit bakterie ze zkažených a zánětlivých zubů na cévy v mozku. Jestliže působením bakterií vznikne sraženina a dostane se do mozkových cév, snadno nastane mrtvice.

Zánět kdekoliv v těle

Riziko bakterií ze zanícených zubů je po celém těle. Bakterie totiž můžou naším organismem začít putovat a vybrat si příhodné místo pro zánět. Jinými slovy, mají tak nečekané pole působnosti.

Snížená obranyschopnost

Tím, jak musí náš imunitní systém bojovat s bakteriemi, tak je naše tělo oslabováno. Pokud boj trvá příliš dlouho, snižuje se obranyschopnost. Můžeme tak snadno dostat jiné onemocnění. Ať již virové, bakteriální nebo jiné. Každý dlouhodobý boj s nemocí tělo vyčerpává.

Pozor na mléčné zuby

Ani u dětí není dobré zubní kaz a zkažené zuby jakkoliv podceňovat. Zubní kaz totiž může rozjet nejenom infekční ložisko, jehož rizika jsou popsány v předchozím textu. Souběžným problémem je také to, že neošetřený zubní kaz mléčného zubu může poškodit základy zubu stálého. Takže rozhodně není řešením si říct, že když dítě kaz nebolí, tak počkáme, až mléčný zub vypadne. Pokud zjistíte u dítěte zubní kaz, ihned navštivte stomatologa. A nezapomínejte na pravidelné preventivní zubní prohlídky!

Jak vidíte, se zkaženými zuby nejsou žádné žerty. Pokud zjistíte jakýkoliv problém se zubem, navštivte lékaře. Mnohem lepší je těmto problémům předcházet. Časté výmluvy na špatnou genetickou výbavu totiž v případě zkažených zubů příliš neplatí. Základem je pravidelná a kvalitní zubní hygiena. Pořiďte si měkký nebo středně tvrdý zubní kartáček, mezizubní kartáček a zubní niť. Požádejte vašeho zubního lékaře nebo dentální hygienistku o proškolení, jak správně čistit váš chrup. Věřte, že se vám to vrátí v lepších a zdravějších zubech a celé ústní dutině.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *