Zánět zubního nervu vzniká jako následek původního zánětu zubní dřeně. U zubaře se pak můžete setkat s všeobecným označením pulpitis. Problém ponejvíce způsobuje bakteriální infekce, která do hloubky pronikne díky zubního kazu. Velmi úzce souvisí se špatnou ústní hygienou.

Projevy zánětu nervu

K hlavním projevům zánětu zubního nervu patří velká bolest, která se objeví převážně uprostřed noci. Kromě ní je zvýšená také citlivost zubů, která může někdy souviset i s větší citlivosti krku, v čelisti anebo pod bradu, čili všude tam, kde jsou mízní uzliny, jež jsou při tomto onemocnění zduřené. Obecně se projevuje s větší citlivost na chlad, teplo, kov a někdy i sladkosti. Přítomen může být i otok.

Jak bylo již hned v úvodu zmíněno, za zánětem stojí obvykle rozšiřující se zubní kaz, který pronikne do zubní dřeně a následně i do zubního nervu. Nemusí tomu však být v každém případě. Zánět může vzniknout i jako následek traumatu (prudkého úderu do zubu), velkého a těžkého kousání a dokonce někdy za zánět může i stomatologický výkon spojený s vrtáním zubu. Kromě toho zánět zubního nervu může být vyvolán také i díky působení některých chemických roztoků, dehydratace anebo demineralizace. To je spojeno s  bělením zubů, s užíváním různých bělidel, kyselin (nejen té citronové, ale i jiných, jež se nachází v jídle a v nápojích) a dokonce to může způsobit i přehnaná péče o zuby.

Zánět zubního nervu může být zvratný, ale i nezvratný

Zvratný zánět nervu je možné vyřešit a zub uzdravit. Zub zůstane života schopný, neodumře a my o něj nakonec nemusíme přijít. Nezvratný (velký) zánět zubního nervu se obvykle projevuje ostrou a velkou bolestí na chlad i sladkosti a objevuje se i při kousání. Teplo mu však tolik nevadí. Otok se nevyskytuje. To, v jakém stádiu poškozený zub je, vám řekne pouze zubař. Někdy tento zánět může úzce souviset s předešlými zubními zákroky. Uvnitř zubu u nezvratného zánětu dochází k zánětu dvou typů nervů, jež se zde nachází.

Léčba zánětu zubního nervu

Slabý zánět zubního nervu je možno zklidnit úpravou ústní hygieny, což je spojeno s pravidelným čištěním zubů měkkým kartáčkem a zubní pastou s chloridem strontnatým. Vhodná je i mineralizace povrchu zubů. Zubní pasty s nitrátem sodným si pak můžete pomoci se zvýšenou citlivostí zubů. Pokud o zub nechcete přijít, je zapotřebí dojít včas ke svému zubaři. Ten vám může říct, v jaké fázi zánět je a co vám může pomoci. Nejčastěji je zánět v takové fázi, kdy se neobejde bez důkladného očištění nervových kanálků. Takováto léčba pak bude vyžadovat několik sezení. Po vyčištění kanálků může do nervového kanálku doktor aplikovat lék. Vždy je však nutné zub opět pořádně utěsnit, aby nehrozilo, že do zubu pronikne další infekce. Podle rozsahu poškození může být na zub nasazena i korunka. V tom nejhorším případě, kdy zánět pokročil, může dojít i na vytrhnutí zubu.

Cílem léčby je zbavení vás zánětu zubního nervu a bolesti, při obnově původní funkce, jež nebude spojena s nepohodlím.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>