Zánět dutiny ústní má odborný název Stomatitis. Ta může být vyvolána různými příčinami nebo se může jednat o součást celkového onemocnění.

Příčiny zánětu dutiny ústní

Fyzikální příčiny

U fyzikálních příčin se nejčastěji jedná o následující výčet. Horké nápoje a jídlo, nevhodné zubní výplně, příliš tvrdý kartáček.

Chemické příčiny

Působení látek s různým chemickým složením, které poškozuje ústní dutinu. Mezi nejčastější patří kouření, žvýkání tabáku, poleptání kyselinou a louhem nebo velmi koncentrovanými roztoky desinfekčních prostředků.

Infekční příčiny

Zde najdeme široké spektrum možností, které zánět způsobují. Jmenovat můžeme plané neštovice, moučnivku, afty a opary. Souhrnně je možné konstatovat, že se jedná buď o bakteriální nebo virové infekce. V tomto případě je vždy nutné pomocí stěrů zjistit konkrétní příčinu. Do skupiny lze zahrnout i kvasinková onemocnění.

Alergie

Alergie je v podstatě přecitlivělost na různé alergeny. U zánětu ústní dutiny se nejčastěji jedná o alergii na potraviny, zubní pasty, léky, protetika apod..

Projevy zánětu

  • bolest
  • tvorba půchýřků
  • tvorba aftů
  • otoky
  • zarudnutí
  • vředy

Specifické záněty ústní dutiny

Tuberkulóza

V případě otevřené plicní tuberkulózy se vytváří vřed. Postižená je přední část jazyka, jakož i jeho strany. Vřed může dokonce proniknout až do svaloviny.

Syphylis

Také syphylis vytváří tvrdý vřed na jazyku a rtech. Pokud nemoc postoupí do dalšího stadia, tak vznikají mokvavé pláty na rtech, sliznici tváří, na jazyku a v koutcích. Třetí stadium přináší destrukci tkání.

Stomatitis se dále rozděluje na zánět rtu – Chelitis, zánět dásní – Gingivitis a zánět jazyka – Glossitis.

Chelitis – zánět rtu

Pokud budete mít zánět rtu, tak byste si měli dát pozor na to, aby vás nenapadlo ho vymačkávat. Neodborné vymačkávání je velmi nebezpečné. Například hnisavý zánět horního rtu se může rozšířit až do mozku a infekce pak má fatální následky.

Gingivitis – zánět dásní

Ani zde si není radno zahrávat. Zánět dásní se může rozšířit do kostí, do organismu a také se může rozvinout do parodontózy, jejímž výsledkem je viklání a vypadávání zubů.

Glossitis – zánět jazyka

I v tomto případě je zde široké spektrum různých možností, co zánět jazyku způsobilo. Nejčastěji se v praxi setkáváme s různými kvasinkovými infekcemi, které se léčí antimykotiky. Výjimečné nejsou ani různé nedostatky vitamínů. Zejména železa, vitaminu B12, kyseliny listové, riboflavinu a niacinu.

Jak vidíte, zánět ústní dutiny nepatří mezi jednoduchá onemocnění. Navíc není pro lékaře jednoduché určit jeho příčinu a tím pádem správnou léčbu. V případě postižení je potřeba obrnit se trpělivostí a hlavně se nenechat lékařem odbýt. Jen tak se můžete zase uzdravit.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *