Zánět dásní je nepříjemné onemocnění, které může mít, v případě absence léčby, pro lidský chrup závažné následky. Zánět dásní má lékařský název – Gingivitida. Nejčastěji je způsobený zubním plakem. V takovém případě se nazývá plakem indukovaná gingivitida. Jestliže nebude řešena, může postupně dojít až ke ztrátě zubů.

Ovšem příčin zánětu dásní může být vícero. Jmenovat můžeme například virové a bakteriální infekce, různé druhy alergií (např. chemikálie, plasty) a také kvasinkové infekce. Pokud je zdrojem zánětu dásně tato skupina problémů, tak může být postižena i další sliznice v ústní dutině. V těchto případech je léčba poměrně jasná, i když to neznamená, že je snadná. U alergií je nutné eliminovat alergeny. V případě virů, bakterií a kvasinek se musí určit konkrétní druh a podle toho nasadit léčba. Stomatolog tak musí často spolupracovat i s dalšími odborníky.

Plakem indukovaná gingivitida

Příznaky

  • krvácení dásní při čištění zubů
  • krvácení při dotyku sondou
  • spontánní krvácení
  • zarudlost dásní
  • dásně můžou být oteklé
  • v okolí zubních krčků jsou dásně lesklé a hladké

PBI index krvácivosti papil

Tento index slouží ke zjištění závažnosti zánětu dásní. Pomocí parodontální sondy se vyhodnocuje krvácivost u všech zubů.

Výsledky měření:
0 – dáseň nekrvácí
1 – pouze bodové krvácení nebo krvácení v kratších úsecích
2 – krvácení z delších úseků nebo je přítomno několik krvácivých bodů
3 – mezizubní prostor se brzy po vyšetření naplňuje krví a ta po chvíli odtéká do oblasti krčku zubu
4 – silné krvácení během vyšetření
Stupeň závažnosti krvácení se zaznamená u každého mezizubního prostoru. Následně se sečtou všechny body a vyhodnotí se závažnost zánětu dásní. Také zde platí, že lepší hygiena zubů značí nižší index a naopak.

Hormonální gingivitis

Tento zánět se může objevit během puberty, těhotenství, klimaktéria nebo při užívání antikoncepce. Také zde je léčbou excelentní péče o ústní dutinu. U těhotných žen se vyskytuje velmi často v důsledku změny hladiny hormonů.

Deskvamativní gingivitida

V tomto případě se nejedná o klasickou diagnózu, ale popis klinického stavu. Příčinami můžou být dermatózy ( např. ichen planus, pemphigoid, pemphigus, dermatitis herpetiformis), alergie a autoimunitní onemocnění a hormonální poruchy. Je provázena bolestivostí a pálením v ústech. Povrchové vrstvy sliznice dásní se můžou loupat a tvoří se puchýře. Znovu je důležitá zubní hygiena, odstranění dalších příčin a případně lokální nebo systémová imunosupresivní léčba.

Ulcerózní gingivitida

Jedná se o důsledek špatného životního stylu. Stres, kouření a alkohol jsou častou příčinou jejího vzniku. Objevují se vředy papil a zanícení celé ústní sliznice. Mezi příznaky patří únava, horečka, zápach z úst. Důležitá je změna životního stylu a dobrá hygiena ústní dutiny.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *