Fraktura zubu patří vedle tvorby zubního kamene k nejčastějším důvodům, proč navštěvujeme zubního lékaře mimo pravidelné preventivní prohlídky. Zuby se nelámou jen tak. Vždy je k tomu nějaký důvod. Je nutné si uvědomit, že důvodem není nevhodné jídlo. Samozřejmě pokud nepolykáte kameny nebo hřebíky. Různé lepivé cukrovinky nebo kousnutí do rohlíku celý proces ulomení zubu pouze urychlí. Ale není jeho původcem!

Důvody fraktury zubu

Hlavním zdrojem daného problému je oslabení zubu. K tomu může docházet z různorodých příčin. Pokud máte v ústech zub, kde byla tvrdá zubní tkáň nahrazena výplní, může se stát, že praskne nebo se ulomí. Zrovna tak pokud byly vyplněny kořenové kanálky a došlo k odstranění nervu zubu.

Ovšem i rozsáhlejší zubní kaz může přivodit zubní frakturu. Někdy se také stane, že zub nevydrží různý tlak a praskne. To je nejčastěji v případech, kdy si kousnete do něčeho tvrdého nebo vyvine vaše čelistní svalstvo velkou sílu při stisku chrupu.

S ulomením zubu se také pravidelně setkávají sportovci. Při rizikových sportech je proto vhodné používat zubní chrániče, které toto riziko snižují. Ne každý ví, že si chrániče můžete nechat udělat na míru u vašeho stomatologa!

Co s ulomeným zubem

Hlavním krokem je co nejdříve navštívit zubního lékaře. Fraktura zubu může a také nemusí být bolestivá. Obvykle záleží na tom, zda došlo k obnažení zubního nervu. Dalším rizikem je postižení dásně podle druhu ulomení. Když dojde k ulomení zubu, je nejlepší vypláchnout ústa vlažnou vodou a pokusit se postižené místo šetrně vyčistit. Pokud dojde k otoku, použijte studený obklad.
Jestliže si ovšem vyrazíte celý zub, je postup poněkud odlišný. Zub ihned seberte, opláchněte vlažnou vodou. V případě, že je špinavý kořen, tak ho očistěte. Nesmí se ale drhnout ani používat jakékoliv nástroje. Tkáň na něm ponechejte. Jestliže to je možné, umístěte ho zpátky do lůžka zubu v původní poloze. Případně (a lépe) ho vložte do skleničky s vlažnou vodou. Neváhejte – okamžitě jděte k zubnímu lékaři!

Alternativy řešení fraktury zubu

Možnosti jsou vždy individuální. Stomatolog musí vyhodnotit, kde k ulomení zubu došlo a jak je velké a kam až zasahuje. Pokud se jedná o menší úlomek, tak prvním krokem je zabroušení ostrých hran fraktury zubu. Ulomený kus zubu může být doplněn různými materiály. Nejčastěji se setkáte s fotokompozitními bílými materiály, amalgámem, keramikou nebo zlatem. Pokud došlo k rozsáhlejšímu postižení zubu, přichází na řadu zubní korunka nebo faseta. Zde pouhá výplň nestačí. Jestliže jste měli smůlu a je zasažen zubní nerv, tak lékař musí ošetřit kořenové kanálky. V tomto případě vyjme zubní nerv a kanálky zaplní speciální hmotou. Teprve následně se řeší rekonstrukce ulomeného zubu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>