Trnutí zubů je nepříjemný stav, který s kazy a zuby samotnými nemusí mít vůbec nic společného. I když to ke kazům láká a je fakt, že se zuby tento problém souviset vskutku může, velmi často signalizuje něco úplně jiného, třeba infarkt.

Příčina trnutí zubů

Pravda, nejčastěji přeci jen trnutí zubů symbolizují prasklou sklovinu, zánět zubu nebo odumírající nerv. Když má člověk takovýto problém, obvykle se potýká s tím, že nesnese studené, ani sladké. Pokud udělá osudovou chybu, potýká se s tím, že jim trnou zuby. Příčina však vždy nemusí být přímo v zubech.

Jiné příčiny trnutí zubů

K velmi nevšedním příčinám trnutí zubů náleží mocné migrény hlavy s aurou, k jejímž příznakům vedle bolesti a všeho možného jiného, patří dokonce i trnutí zubů. Na trnutí zubů si stěžuje celá řada lidí, která se potýká s psychickými problémy. Jedná se nejen o problém způsobený stresem, kdy lidé neuvědoměle ve spánku skřípou zuby, aby jim pak přes den zuby trnuly, ale také se jedná o jeden z příznaků úzkostné poruchy anebo záchvatu paniky. Na trnutí zubů si stěžují i hysterky, které u svých záchvatů hyperventilují. V průběhu hyperventilace (které může být způsobeno i jinými zdravotními obtížemi), dochází i k trnutí. Trnutí zubů se objevuje i jako následek poleptání zubů. Vůbec nejčastěji k tomu dochází při častém zvracení anebo konzumaci příliš kyselých potravin, které poškodí zubní sklovinu. Podobně na zuby působí i popáleniny. Přílišné teplo poškodí nejen jazyk nebo sliznici v ústech, ale i zuby. Vedle těchto poměrně banálních stavů, může být trnutí i velmi důležitým příznakem u závažných zdravotních problémů, k nimž patří infarkt myokardu a hypoglykémie (čili stav s nízkou hladinou cukru v krvi).

Zcela samostatnou kapitolou je paradentóza

Paradentóza je neléčený zánět dásní, což představuje chorobu, kterou trpí 90% dospělých. Nemoc při neřešení způsobuje úbytek kosti v okolí zubů, což je doprovázeno jejich vikláním a následnou ztrátou. Nemoc je způsobena bakteriemi z zubního povlaku. Nemoc probíhá pomalu a bez výrazných obtíží. Poměrně nenápadným příznakem paradentózy je právě trnutí zubů. K dalším příznakům pak patří otok dásní, krvácení z dásní, nepříjemný zápach z úst, citlivost zubů i dásní, bolesti zubů a obnažené zubní krčky. Jak zvládnout paradentózu? V prvé řadě tak učiníte tím, že budete dbát o svou ústní hygienu a budete pravidelně navštěvovat svého zubaře. Jen tak nemůže případný problém postoupit do pokročilejšího stádia. K léčbě pak patří pravidelné odstraňování naddásňového i poddásňového zubního kamene, regenerační metoda obnovení poškozených kostí. Samozřejmě, že nejlepší je prevence a fakt, abyste svůj problém řešili dřív, než se vám budou viklat zuby. to už bývá obvykle pozdě.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *