Časté sucho v ústech patří mezi zdravotní problém nazývaný nedostatečná produkce slin, nebo-li xerostomie. Právě slovo „časté“ je pro identifikaci tohoto problému důležité. Nesmíte ho zaměňovat za občasné sucho v ústech vzniklé v důsledku nedostatečného příjmu tekutin nebo dehydratace organismu po sportovním výkonu.

Bohužel, v případě xerostomie nejde pouze o nepříjemný pocit a takzvané lepení jazyku na patro. Tento zdravotní problém má mnohem širší souvislosti, které neznalého rozhodně překvapí a současně nepotěší. Nemluvě o možných zdrojích této choroby, které můžou být opravdu velmi závažné.

Rizika nedostatečné produkce slin

Málokdo ví, proč jsou sliny ve vazbě na zdravé zuby tolik důležité. Určitě víte, že sliny podporují trávení přijímané potravy, protože v sobě obsahují různé enzymy. Díky tomu umí rozmělnit potravu. Dalším úkolem slin je udržování hladiny pH v ústech. A právě překyselení v ústech může mít za následek kazivost zubů.

Prevence a příčiny xerostomie

Nejběžnějším doporučením prevence je dostatečný příjem tekutin. Nápoje v denním příjmu až tři litry by se pro vás měly stát standardem. Samozřejmě, že pokud sportujete, měli byste pít mnohem víc! Bohužel, ani v případě dodržování pitného režimu nemusíte nad problémem zvítězit. Dalšími příčinami můžou být stres, hormonální změny v těle, stáří nebo léky. Vyloučit nejde ani přímé onemocnění slinných žláz. Mezi špatné zprávy můžou patřit i jiné onemocnění. Například rakovina, cukrovka nebo AIDS.

V případě slinné nedostatečnosti byste měli vynechat kávu, čaj a všechny produkty, ve kterých je kofein. Nezapomínejte na to, že kofein obsahují různé druhy čajů, nejenom ten černý. Namátkou můžeme jmenovat například jihoamerické Maté. Kofein najdete i v různých přírodních povzbuzujících produktech nebo v nápojích. Pokud budete trpět rýmou, nekupujte si léky, které uvolňují ucpaný nos. Během již zmíněného pitného režimu byste neměli pít cokoliv, co obsahuje cukr. Kvalitní a poctivá každodenní hygiena ústní dutiny by se pro vás měla stát železným pravidlem.

A co na sucho v ústech lékař?

Primární volbou lékaře by měla být snaha zjistit příčinu problémů. Jak je uvedeno v textu výše, možností je celá řada a některé z nich jsou závažné. Proto se nenechte odbýt. V případě, že vám lékař odmítne udělat nutná vyšetření a chce nemoc řešit pouze dále uvedenými léky, jděte k jinému stomatologovi. Na změnu lékaře máte právní nárok a navíc to skutečně potřebujete! Jestliže je odborníkem vyloučeno závažné onemocnění, tak lze xerostomii omezovat různými léky, které zvlhčují ústní dutinu a podporují tvorbu slin.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *