Strach ze zubaře má dokonce odborný název a říká se mu dentální fobie. Bohužel v české populaci trápí řadu dospělých. Vznikla u nich mnohdy již v dětství a může za to tehdejší ne zrovna optimální přístup zubařů i sama medicína a zákroky vedené.


Bohužel tento stav má celou řadu negativních následků. V jejím důsledku jinak velice zodpovědní a rozumní lidé dělají všechno proto, aby k zubaři nemuseli. Tím však trpí jeho zuby. Co s tím?

Příčiny strachu ze zubaře

Strach ze zubaře je způsoben traumatickými zážitky, které daný člověk v křesle prožil. Tyto stavy mohou dokonce vést i k úzkostným stavům a k depresi. Tvrzení, že je to dnes již zbytečné v těchto případech je liché a úsměvné. Lidé se strachem ze zubaře se pak stejně k odborníkovi odhodlají až tehdy, když už je pozdě a zuby jsou bohužel ve velmi špatném stavu a kdy už trpí takovými bolestmi, že je není schopen vydržet. Tehdy pak skončí obvykle na pohotovosti, která jej v jeho obavách ještě více utvrdí, jelikož zdejší vybavení není zrovna nejlepší a přístup tak samo.

Strach ze zubaře může mít i vedlejší účinky

Strach ze zubaře může vyvolat i jiné somatické potíže a nejde pouze o úzkost a depresi, ale i o poruchu spaní, bolesti břicha, třes, nevolnost, průjem, zvracení i pocit bušení srdce. Nemocný totiž při každé své návštěvě u zubního lékaře bojuje o svůj život. Stav zhoršuje i fakt, že se stále najdou odborníci, kteří si nechají i státem hrazenou anestézii dobře zaplatit anebo jdou rovnou na věc, aniž by se zajímali o psychický stav pacienta anebo o to, zda by náhodou umrtvení přeci jen nechtěl. Velký vliv na panice nemocného má i to, že zubař jede jako při tovární výrobě a moc si nezakládá na tom, aby nemocného na vše připravil, vysvětlil, jednoduše s ním komunikoval.

Strach ze zubaře je možno zvládnout s pomocí analgosedace

Se špatnými zkušenostmi člověk už jen těžko něco udělá, může však změnit to, co přijde. A tedy nemocnému ještě víc na jeho bedra nepřikládat. Velkým řešením je šetrný přístup a ošetřování v analgosedaci. Vyžaduje to sice to, že si pro nemocného dojde nějaký doprovod, ale lékař pak může docílit toho, že mu nemocný začne věřit a časem se přestane bát. Výhoda analgosedace je, že nemocný se zklidní, nebude se “cukat”, lékaři se bude lépe pracovat, nemocný nebude stresovat a navíc si na nic nebude pamatovat. Anestetikum se podává žilně a jeho výsledkem pak je uvedení pacienta do polospánku, při němž je nemocný schopen ještě nějakým způsobem spolupracovat, jen o tom neví. Po ukončení zákroku nemocný dostane protilátku, která jej zas probere.
Kontraindikace analgosedace určí anesteziolog, ale veskrze jde o šetrný zákrok s minimální zátěží a je ideální i k tomu, abyste několik sezení shrnuli do jednoho.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *