Pocity různých chutí a pachutí v ústech nejsou v lidském životě ničím výjimečným. Ovšem to neznamená, že byste tomu neměli věnovat svoji pozornost. Jakákoliv změna v organismu je totiž signálem toho, že se něco děje a mělo by se přijít na skutečnou příčinu. Nejinak je tomu i v případě pocitu sladkého v ústech.

Bohužel, tak jako je nadmíru jasné, že by měl postižený vyhledat pomoc lékaře, tak je zde i druhý úhel pohledu. Tím je skutečnost, že na příčiny podobných ukazatelů možného onemocnění není jednoduché přijít. Často se stává, že člověk s chutí sladkého v ústech odejde od lékaře bez výsledku a pomoci. V horším případě s nálepkou hypochondra. Přesto, pokud pociťujete sladko v ústech, nedokládejte návštěvu lékaře. Mezi nejčastější příčiny totiž patří cukrovka.

Cukrovka

Cukrovka, nebo-li Diabetes mellitus (úplavice cukrová) patří mezi celoživotní onemocnění. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi. Počet nemocných v poslední době narůstá a cukrovka se tak zařadila mezi civilizační choroby.

Vznik cukrovky nastává díky nedostatečné produkci nebo nedostatečnému využití hormonu inzulínu. Inzulín produkují ß-buňky slinivky břišní. Inzulín pomáhá glukóze v přesunu z krve do buněk. Právě pro buňky je glukóza hlavním zdrojem energie.

Glukózu zjistíme krevním odběrem a její přítomnost v krvi se nazývá glykémie. Pokud lidský organimus nedokáže plnohodnotně využít inzulín, nastává hyperglykémie – zvýšené hromadění glukózy v krvi. Nadměrnou aktivitou nebo chudou potravou může dojít k hypoglykémii – snížení hladiny glukózy v krvi. Běžné rozhraní zdravého člověka je u glykémie mezi 4 – 6 mmol/l.

Existují tyto typy cukrovky: diabetes typu 1, diabetes typu 2, gestační diabetes, ostatní specifické typy diabetes mellitus.

Diabetes může vzniknout z různých příčin. Přitom ani jedna z nich není vědecky plně podložena a známa. Do této skupiny patří genetická výbava, konstituční faktory a vnější prostředí.

Nejčastější příznaky cukrovky

 • žíznivost
 • sladko v ústech
 • časté močení
 • vlčí hlad
 • bězvědomí
 • zmatenost
 • únava
 • hubnutí
 • špatné hojení ran
 • rozmazané vidění
 • změny nálad
 • časté infekce močových cest

Cukrovka je závažné onemocnění. Čím dříve se odhalí, tím je lepší šance na plnohodnotný život.

Může se stát, že navzdory pocitu sladkého v ústech budou hodnoty glykémie v pořádku. Potom je vhodné udělat opakované testy. Jestliže ani u nich nebude zjištěna cukrovka, bude příčina sladkého v ústech někde jinde. Počítejte s tím, že v takovém případě bude nalezení příčiny velmi náročné, možná v současné době i nemožné. Lékaři pravděpodobně prověří kvalitu a funkčnost vašich chuťových pohárků. Nemělo by se zapomenout na vyloučení různých infekcí v ústní dutině, ale také v celém zažívacím traktu. K možnostem patří také nějaká metabolická porucha. Zkuste změnit životní styl a životosprávu. Možná dojde k nápravě.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *