Rovnání zubů náleží k běžným a samozřejmým procesům, které provádíme z estetických i zdravotních důvodů. S rovnáním nikdy není pozdě a v současné době již existuje celá řada rovnátek, které vám ke krásnému úsměvu dopomohou. Všechno má však své výhody a nevýhody a každý typ rovnátek se může pochlubit i jinou cenou.

Podle čeho tedy rovnátka vybírat? Podle preferencí, ceny anebo samotné vady?

Druhy rovnátek

V současné době máte na výběr asi ze 4 různých druhů rovnátek.

Kovová fixní rovnátka

Klasiku představují ocelová rovnátka, což jsou fixně nalepené rovnátka, které jsou umístěny na přední straně zubu a jsou nasazeny po celou dobu léčby. Vybírat si u nich můžete z různých barev. Jde o nejlevnější verzi rovnátek, jež se nosí po dobu 1,5 – 3  roky. Na rovnátka vám v tomto připlácí dokonce i pojišťovna, a to podle závažnosti vady od 0-100%.  Tato rovnátka máte možnost pořídit podle těch nejrůznějších nabídek za 5000 až 20 000 korun. Negativem těchto rovnátek je bohužel to, že mohou dráždit jazyk i dásně a někoho to může i bolet, zejména v prvním týdnu a po výměně drátu.

Neviditelná – vnitřní rovnátka

Další variantou jsou tzv. neviditelná fixní rovnátka, která jsou umístěna na vnitřní straně zubů. Cena těchto rovnátek se může vyšplhat až nad 50 000 korun (klidně i na 120 000 korun). Nevýhodou těchto rovnátek je fakt, že je není možno užít na všechny typy vad. Také na ně nepřispívá pojišťovna.

Keramická rovnátka

K nejpopulárnějším rovnátkům dnes patří keramická rovnátka, protože představují zlatý střed. Navíc nejsou skoro vidět, takže se za ně nestydí ani děti, ani dospělí. Z estetických důvodů jsou ponejvíce umisťovány na horní čelist, které jsou přeci jen více vidět. Tato rovnátka jsou dražší  než kovová. Cena těchto rovnátek se pohybuje okolo 14 000 korun. Pojišťovna na ně úhradu hradí pouze jen částečně, cca 8000 korun (maximálně).

Snímací rovnátka

Na snímací aparátky pojišťovny přispívají jen do 18 let, a to pouze jednou za 2 roky. Procento příspěvku se navíc odlišuje od závažnosti vady. Může se jednat o 100% úhradu, ale také i nulovou úhradu. Pouze u velmi těžkých případů hradí 100% nákladů, a to dokonce i v častějších rozptylech. Nejvíce pojišťovna hradí jen 80-50% z ceny. Nad 18 let si pak takováto rovnátka lidé hradí komplet. Cena takových rovnátek se pohybuje od 1000 – 10 000 korun, podle rozsahu a závažnosti vady.

Při pořizování rovnátek je nutno počítat i za jiné náklady, než jsou samotná rovnátka, a to třeba i na tzv. desky a dlahy, gumičky a drátky. Desky a dlahy vás vyjdou okolo 1000 korun, gumičky 20, drátek 200 korun a podobně. Zapomenout nesmíme ani na domácí péči, která taky něco stojí. Neobejdete se totiž bez speciálního zubního kartáčku, zubní pasty, mezizubních kartáčků a ústní vody.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *