Otevřený zub, čili trepanace zubu, představuje poměrně komplikovaný stomatologický postup moderní medicíny, při němž dochází k provrtání stropu dřeňové dutiny s rozšířením otvoru k lepšímu přístupu lékaře. K otevření zubní dutiny dochází za účelem uvolnění nahromaděné tekutiny. Otevření zubu umožňuje provést drenáž zubu, čímž dojde k postupnému odplavení toxinů, krve i hnisu, zatímco je nemocný léčen antibiotiky a další medikací, která vede ke zklidnění a umožní lékaři provést další krok k záchraně zubu.

Proč se zub otvírá?

Otevření zubu nepatří k zas až tak běžným ošetřením zubu. Povětšinou se zub otevře až ke kořenovému kanálku, vyčistí se a opět se neprodyšně antisepticky uzavře. Nicméně, i přes tuto skutečnost, existuje přeci jen několik důvodů, proč se zub otvírá a nechává se na nějakou dobu otevřený.

Akutní alveolární absces

Jedním z důvodů je tzv. akutní alveolární absces, onemocnění, při němž se hnis hromadí v okolí alveolární kosti. Tam hrozí k odumření kosti a infekci. Trepanace se provádí  odstranění otoku a zbavení se hnisu.

Poškození kořenové dřeně

Pokud je dřeň kořene poškozen, otevření zubu představuje jednoduché a rychlé řešení, jak se dostat do tak poškozeného zubního kanálku. Jestli však dentin naplnil celý kanálek, nemusí být trepanace proveditelná.

Odstranění zubního implantátu

Někdy se implantát tak začlení, může být pak docela obtížné jej odstranit. Otevření zubu pak může být tou nejlepší volbou, jak jej odstranit.

Co očekávat od otevřeného zubu?

Zubní otevření zubu představuje poměrně invazivní zákrok, a proto nepředstavuje první volbu stomatologa. K otevření zubu je zapotřebí užít malé vrtačky, která dokáže zub provrtat. Existuje mnoho různých frézek, které jsou schopny vyvrtat různě velké otvory. Pro snížení otoku je u tohoto zákroku vhodné užít led a konzumovat pouze měkké a tekuté potraviny. Důležité také je, abyste dobraly předepsaná antibiotika až  do konce. Nutné je rovněž dbát zvýšené opatrnosti, aby se snížilo riziko komplikací. Dbejte pečlivě o svou dutinu ústní.

Následná péče

Vedle ledu je skvělým prostředkem i zmrzlina. Je totiž studená a uklidňující. Zmírňuje otok, je jemná, měkká, není zas až tak dráždivá svým chladem jako led, rychleji taje a umožňuje tělu se léčit bez zbytků potravy. Pozor, vyhněte se však příliš sladkým zmrzlinám, ideální jsou sorbety. Samozřejmostí je nekouřit. Čistěte si dutinu ústní. Vhodné je si však dále i ústa vypláchnout solným roztokem. Vedle antibiotik je vhodné také užívat i léky proti bolesti, ale vždy jen v doporučených dávkách. Protizánětlivé léky zmenšují otoky. Vyhněte se konzumaci dráždivých potravin a jídla, které rádo zalézá za zuby (rýže, luštěniny, cereálie, ořechy, semena apod.).

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>