Zubní krčky najdeme pod dásní. Zubní krček je část zubu, ve které končí sklovina a začíná krytí zubovinou. Zubovina pokrývá celý zbytek zubního kořene. Obnažené zubní krčky jsou vlastně způsobeny ústupem dásně. Tím dojde k jejich obnažení a přichází zvýšená citlivost na různé podněty. Citlivostí problém nemusí skončit a můžou se objevit i další problémy.

Hlavní příčiny obnažení zubních krčků a ústupu dásně

  • špatný způsob čištění zubů
  • tvrdý kartáček
  • přílišný tlak kartáčkem na hrany dásní
  • dlouhá frekvence obměny zubního kartáčku
  • nedostatečná zubní hygiena
  • zubní kámen
  • špatná a nedostatečná strava
  • hormonální změny (hlavně v těhotenství)

Ústup dásní jde ruku v ruce s tolik obávanou parodontózou. Přesněji řečeno, ústup dásní ji signalizuje. Dalším nezanedbatelným rizikem souvisejícím s ústupem dásní je zvýšené riziko zubního kazu. To je způsobeno právě tím, že se obnaží zubní krčky, které tak nemají ochranu.

Přirozená léčba obnažených zubních krčků

Úplně nejjednodušší je změnit svůj přístup ke stravování. Vyhýbejte se sladkostem a tučným jídlům. Omezte maso. Naopak preferujte celozrnné potraviny, zeleninu, ovoce. O něco zvyšte příjem vitaminu C. Můžete využít přirozené zdroje, tedy potraviny, nebo si kupte přírodní doplňky. V podobném duchu se soustřeďte i na dostatečný příjem vápníku a vitaminu D. Jestliže již trpíte zánětem, je vhodné přijímat i vitamin E.
Rozhodně musíte zlepšit i zubní hygienu. Naučte se správně čistit zuby a začněte používat mezizubní kartáčky a dentální niť.
Po každém jídle si masírujte dásně. Zlepšuje to jejich prokrvení a podporuje „zatažení“.
Nepoužívejte k vyplachování úst při čištění zubů studenou ani příliš teplou vodu. Vyhnete se tak dráždění obnažených zubních krčků a nepříjemným pocitům.
Pořiďte si dva kartáčky a střídejte je tak, abyste si pokaždé čistili zuby tím, který již uschnul.
Jednou týdně si namočte zubní kartáček do peroxidu za účelem likvidace bakterií, které na kartáčku ulpívají.
Některé výzkumy tvrdí, že elektrický kartáček má větší účinnost při čištění zubů proti zubnímu plaku. Zkuste se informovat u vašeho stomatologa a pokud bude jeho reakce kladná, tak si elektrický kartáček pořiďte.

Plastická úprava obnažených krčků

Některá moderní stomatologická centra nabízí plastickou úpravu krčku. Dáseň se může upravit chirurgicky a stáhnout zpět a krček zubu znovu zakrýt. Provádí se také přenos měkké tkáně odebrané z patra ke zlepšení estetického vzhledu implantátů do přední části zubů. V takovém případě musíte počítat s několikadenní kašovitou stravou a desinfekcí ústní dutiny.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *