Krvácení dásní nepatří mezi zanedbatelné zdravotní problémy. Proto pokud z dásní krvácíte, měli byste tomu věnovat zvýšenou pozornost a neprodleně navštívit zubního lékaře.

Dáseň jako taková je součástí závěsného aparátu zubů. Z tohoto důvodu patří mezi nejvíce namáhané části dutiny ústní. Dásně poměrně rychle reagují na špatnou zubní hygienu otokem, případně zánětem. Tento zánět je provázen krvácením. Krvácení se může projevovat nenápadně, když mírně zbarvuje sliny do červena, nebo se může jednat o intenzivnější krvácení.

Zánět dásně jako jeden z důvodů krvácení dásní

Zánět dásně vzniká obvykle kvůli špatnému čištění zubů. Nazývá se též jako gingivitida. Zubní plak, který se v ústech při špatné hygieně hromadí, obsahuje velký počet bakterií. Ty dráždí dáseň a poškozují ji. Postupně vzniká zánět dásně. Jeho vznik zjistíme poměrně snadno. Během čištění zubů se začne tvořit krev, která ulpívá na štětinách kartáčků a zabarvuje sliny. Stačí, pokud si nebudete dva až čtyři dny čistit zuby a jste na nejlepší cestě k zánětu dásní. Tento časový úsek ovšem neberte jako dogma. Zánět se může vyvinout dříve nebo později. Naštěstí zánět zmizí, pokud upravíte péči o chrup. Na druhou stranu, jestliže zubní hygienu nezlepšíte, přichází parodontóza. Během jejího průběhu může krvácení ustat. Začne se rozvíjet viklání zubů a jejich ztráta.

Hormonální dysbalance

Krvácení dásní může vzniknout také díky hormonálním změnám. Můžete se s nimi setkat během dospívání, těhotenství, v klimakteriu a při menstruaci. Svoji roli může sehrát též antikoncepce. Jistým specifikem je bakterie Prevotella intermedia, která se může přemnožit v pubertě nebo během těhotenství. Důvodem je vyšší potřeba vitaminu K, který bakterie dokáže nahradit.

Léčba rakoviny

Její součástí je chemoterapie a radioterapie. Tyto druhy léčby mají velký počet nežádoucích účinků. Mezi ně patří také krvácení z dásní. Je to proto, že během léčby může vzniknout zánět sliznice nebo nedostatek krevních destiček.

Absence vitaminu D

Zapomenout nesmíme ani na nedostatečnou výživu. Absence vitaminu D patřila zejména v minulosti k častým důvodům zánětu dásní, vedoucímu ke ztrátě zubů. S nemocí se setkávali hlavně námořníci, jak ostatně můžete vidět v historických filmech. Pokud dojde k nedostatku vitaminu D, tak se cévy stávají křehčími a mají větší sklon ke krvácení. To platí nejenom pro cévy v dásních, ale po celém těle. Díky tomu vlákna závěsného aparátu ztrácejí pevnost a přichází viklavost zubů. Riziko nižší hladiny vitaminu C mají dnes kuřáci, protože právě kouření omezuje schopnost těla ho vstřebávat. Ovšem v současnosti se kouření projevuje spíše větší náchylností k parodontóze. Je to proto, že škodlivé látky v kouři stahují a nedokrvují cévy. Díky tomu jsou dásně nedokrvené a krvácení dásní často chybí.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *