Každý rodič s netrpělivostí čeká na období, kdy začnou růst dítěti první zoubky. Jedná se o přelomové období, které je obvykle provázeno křikem dítěte. Hlavním ukazatelem, že tato doba přichází, je zvýšená nevrlost, křik a vzteklost kojence. Děti hodně sliní a může se stát, že nebudou chtít jíst. Dávají si prsty nebo hračky do pusy. Můžete se také setkat se zvýšenou teplotou.

První zoubky

Málokdo ví, že základy mléčných zubů jsou u dítěte založeny již během těhotenství. Pokud vás to překvapilo, tak vězte, že se čas od času stává i to, že se dítě narodí s jedním nebo několika zoubky.

Většině kojenců se ovšem první zoubky prořezávají mezi čtvrtým a sedmým měsícem věku. Ani zde se nevyhneme výjimkám, takže je možné, že právě vašemu děťátku se začnou klubat zoubky o něco dříve nebo později. Naopak byste měli zvýšit pozornost tehdy, pokud dítěti zuby nenarostou během prvního roku života. Pak je na řadě konzultace s lékařem. Dalším neobvyklým růstem může být situace, když se na místě, kde by měly být dolní řezáky, objeví něco jako zoubky. Zde může jít o předchůdce správných zubů, které je vhodné odstranit. Předejdete tím obtížím s růstem správných zubů. Nemusíte se bát, protože tyto „předchůdci“ nemají kořeny a jejich odstranění je bez větších potíží.

Přesné pořadí růstu

Zuby nerostou náhodně, ale naopak mají předem jasně určený scénář. Jako první se prořezají střední řezáky, tedy jedničky. Pak rostou horní řezáky, následně postranní řezáky – dvojky a následují další zoubky. Ovšem pozor! Dítě není stroj, takže se může stát, že se zoubky budou prořezávat v poněkud odlišném pořadí. To by vás nemělo znepokojovat a pokud přece, tak se obraťte na lékaře.

Chrup malého dítěte má celkem dvacet zubů – čtyři horní a čtyři dolní řezáky, čtyři špičáky, čtyři první stoličky a čtyři druhé stoličky. Vývoj zubů by měl být dokončen ve třech letech věku dítěte. Výměna mléčných zubů probíhá postupně mezi šestým a čtrnáctým rokem. Jedná se o dvacet osm zubů. Tento počet může být, ale také nemusí, rozšířen o další čtyři stoličky, zvané zuby moudrosti.

Alternativní pomoc u dětí při růstu zoubků

Na malé děti často velmi dobře působí homeopatické léky. Při růstu prvních zoubků se nejčastěji používá lék zvaný Chamomilla, v potenci D15. Lék seženete v lékárně bez předpisu. Několik kuliček se nechá rozpustit ve vodě a kojenci se dává pít. Během několika hodin až dvou dnů by měla bolest odeznít nebo se aspoň zmírnit. Pokud se potíže nezmírní, obraťte se na svého homeopata, protože na prořezávání zoubků existuje více homeopatických léků a jejich užití je vždy individuální. V případě jakýchkoliv nejasností nebo nejistoty ohledně zdravotního stavu vašeho dítěte se neprodleně obraťte na ošetřujícího lékaře!

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *