Říká se, že dítě je zázrak. Pokud jste o tom doposud pochybovali, tak vězte, že po přečtení následujících informací pochybovat přestanete. Mezi zázraky přírody totiž patří i dětský chrup.

Málokdo tuší, že základy zoubků dítěte jsou položeny již během těhotenství. A to dokonce velmi brzy! V šestém týdnu tohoto požehnaného období se tvoří základ zubů. A to nejenom mléčných, ale i těch trvalých!

Matka významně ovlivňuje kvalitu chrupu dítěte

Jak již vyplývá z výše uvedeného, tak odpovědná matka by se měla hned od prvních dní těhotenství soustředit na kvalitní životosprávu. Mezi klíčové faktory patří dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Prim hraje vitamin D a vápník. Vápník je velmi důležitou složkou zubů. Vitamin D se zase stará o správné rozdělení vápníku v těle. Pokud organismu chybí vitamin D, tak nedochází ke správné mineralizaci a nastávají poruchy ve složení kostí a zubů. Na druhou stranu je potřeba, aby budoucí maminky byly opatrné. Nadbytek vitaminu D může způsobit problémy. Proto je v tomto směru vhodná konzultace s lékařem. Nejčastěji se v přirozené formě vitamin D vyskytuje v rybím tuku a vaječných žloudcích.

Nastávající maminka by měla pravidelně navštěvovat zubního lékaře. Nejlépe v každém trimestru. Její vlastní chrup je totiž nejlepším obrazem toho, v jakém stavu je její organismus. Pokud jí něco chybí, bude to chybět také děťátku. Proto by každá odpovědná žena měla s podobnými zdravotními záležitostmi počítat již před početím.

Péče o dětský chrup

Zapomeňte na mýtus, že mléčné zuby není potřeba čistit. Právě naopak! Mléčným zubům je potřeba věnovat stejnou péči, jako zubům dospěláckým. Pokud zanedbáte péči o mléčné zuby, je možné, že s růstem druhých zubů budou různé problémy!

V péči o dětský chrup hraje prim správná ústní hygiena a kvalitní strava. Vyhýbejte se tomu, abyste dětem povolovali velký počet sladkostí a sladkých limonád. Ano, děti to milují. Ale tento druh stravování má neblahé následky nejenom pro zoubky, ale i pro tělo.

Čištění dětských zoubků

Počítejte s tím, že do tří let věku dítěte bude péče o chrup na vás. Nemůžete přece riskovat zranění dítěte! Ovšem v okamžiku, když získá dostatečné motorické schopnosti, naučte ho vlastnoruční péči o zuby. Samozřejmě, že dítě budete muset kontrolovat, zda si zuby vůbec čistí a pokud ano, jestli postupuje správně a dostatečně dlouho. Délka kontroly je ryze individuální. Někdy může skončit ve věku šesti let, jindy trvá až do puberty. Na čištění používejte měkké kartáčky. Mezizubní kartáčky nebo dentální niť začněte používat až po desátém věku dítěte.

Dítě a návštěva zubaře

Nepodceňujte návštěvu stomatologické ambulance jen proto, že je dítě ještě malé. První návštěvu byste měli absolvovat již kolem druhého roku věku. Další kontroly by měly být v pravidelných intervalech dvakrát do roka.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *