Zubní lékařství, nebo-li stomatologie, má poměrně široké spektrum různých specializací. Jedním takovým oborem je endodoncie. Původ tohoto slova najdeme v řečtině. Jedná se o skladbu dvou slov: řeckého endon, které znamená „uvnitř“ a řeckého odus (genitiv „odontos“), česky zub. Její pole působnosti je zaměřené na tkáně zubních kořenů a zubní dřeň.

Nejčastější péče oboru endodoncie

S lékařem, který se specializuje na endodoncii, se nejčastěji setkáte během ošetřování zubních kanálků. Jedná se o

Pomůcky zubaře

Pomůcky zubaře

poměrně nepříjemnou proceduru, proto je velmi důležité, abyste se svěřili do rukou odborníka. Také v případě, že vám praskne zub nebo utrpíte úraz v oblasti chrupu, se s endodoncií setkáte. Bez léčebného umění tohoto oboru by velmi mnoho pacientů přišlo o svůj zub.

Proč je endodoncie tak důležitá

Vysvětlení je poměrně jednoduché a dá se říct, že patří k základnímu vzdělání každého člověka ve vztahu ke svému tělu, konkrétně chrupu. Zubní dřeň u dospělého jedince totiž téměř postrádá jakoukoliv regenerační schopnost. Proto na rozdíl od jiných částí lidského těla v případě poškození nenávratně odumírá a tím se zvyšuje riziko různých zdravotních problémů. Celý problém se skrývá v tom, že je obklopena tvrdou zubní tkání. Pokud zubní dřeň z jakéhokoliv důvodu zanikne, tak prostor již není napojen na krevní řečiště a v případě jakýchkoliv problémů se k němu nedostanou bílé krvinky. Tím vzniká živná půda pro různé infekce apod.. Podle konkrétních podmínek v ústech, těle i okolním prostředí se potencionální ložisko infekce začne postupně šířit. Pokud se na zdravotní problém nepřijde včas, tak se začne šířit do okolních tkání a těla. Často se nevyhne zánět ani čelistní kosti.

Cíl endodontického ošetření:

  • odstranění měkkých tkání uvnitř zubu
  • dezinfekce tvrdé zubní tkáně
  • opracování kořenových kanálků tak, aby je bylo možné zcela hermeticky uzavřít
  • utěsnit zubní prostor proti oběhu tekutin, které umožňují výskyt mikroorganismů

Základem dobrého endodontického ošetření je dostatečné vybavení zubní ordinace kvalitními přístroji. I to je důvod, proč tento druh ošetření nedělá každý zubní lékař. Vybavení je ovšem pouze jedním klíčem k úspěchu. Tím dalším a v podstatě zásadnějším je zkušenost, trpělivost a preciznost zubaře.

Například stolička patří mezi vícekořenové zuby. V takovém případě se ošetření zubních kanálků v celém rozsahu může protáhnout i na tři až čtyři hodiny. Samozřejmě ne vždy to musí trvat tak dlouho. Ale je důležité, abyste si dokázali představit náročnost tohoto oboru. V případě ošetření se musí zjistit délka kořenů zubu, zamezit kontaminace zubu slinami a opracovat kořenové kanálky. Na úplný závěr se kanálky hermeticky uzavřou. Pro kontrolu správnosti výplně by měl být na závěr proveden rentgenový snímek.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *