Ještě předtím, než si řekneme, co může otok a bolest dásní způsobovat, si vysvětlíme, co do dáseň vlastně je. A jak by měla zdravá dáseň vypadat.

Latinský název dásně je gingiva. Dáseň je vlastně sliznice ústní dutiny, jež obklopuje zuby. Dásně najdeme na horní i dolní části čelisti. Zdravé dásně mají korálově červenou barvu. Mají hladký obloukovitý nebo vroubkovaný vzhled kolem každého jednoho zubu. Nejsou citlivé na dotek a jsou pevné.

Nezdravé dásně

Zde se již dostáváme k ukazatelům, které naznačují, že s dásněmi není něco v pořádku. Prvním signálem může být jejich otok a zarudlost. Tkáň dásní, která je nezdravá, má často měkkou strukturu a je citlivá na dotek. Signálem je i páchnoucí dech nebo zvláštní pachuť, kterou postižený pociťuje. Mezi další projevy patří brnění, napětí nebo krvácení dásní. Signálem, že se něco děje, je také změna barvy. Vedle zmíněné zarudlosti můžou být postižené dásně namodralé nebo dokonce zabarvené do bílé barvy.

Nejčastější důvody bolestivých a nateklých dásní

Otok po extrakci zubu

Nateklá dáseň po vytržení zubu není nic neobvyklého. Ovšem otok by měl během několika dní vymizet. Pokud přetrvává nebo se dokonce zhoršuje, navštivte zubního lékaře. Může se jednat o infekci v ráně. V podobném duchu to je i s bolestí.

Bolest a nateklá dáseň po odstranění zubního kazu

Krátkodobý otok nebo bolest se po zákroku stomatologa může vyskytnout. Jedná se zejména o případy, kdy se jednalo o hluboký zubní kaz nebo byl kaz v bezprostřední blízkosti dásně. Oboje by mělo během pár dní odeznít.

Zánět dásně

Nejčastěji vzniká v důsledku nedostatečné zubní hygieny nebo neléčeného zubního kazu. Zde neprodleně vyhledejte stomatologa, jinak se vyskytujete riziku šíření infekce a vzniku parodontózy.

Parodontóza

Součástí tohoto onemocnění může být i otok a bolestivost dásní. Jestliže trpíte tímto onemocněním, měli byste být v péči zubního lékaře.

Váček na dásni

Infekce ve váčku může způsobit bolest dásní a okolní otok tkáně. Řešením je rozříznutí váčku, vypláchnutí dutiny a nasazení antibiotik.

Rakovina ústní dutiny

Rakovina se může projevovat různými boulemi a zduřeninami, které může laik zaměnit za otok dásně. Ačkoliv se říká, že rakovina nebolí, nemusí tomu tak být. I proto je v případě jakýchkoliv problémů a nejasností vhodné navštívit lékaře.

Jak vidíte, možných příčin bolesti a nateklé dásně je mnoho. Přitom jsme je ani zdaleka nevyjmenovali všechny. Přesto platí, že většině z nich je možné předcházet. Stačí dodržovat zdravou životosprávu a správným způsobem pravidelně čistit chrup. Jen tak můžete minimalizovat riziko závažných, i méně závažných, zdravotních problémů.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *