Mít krásně bílé zářivé zuby je snem každého člověka. Jenže s přibývajícím věkem zuby žloutnou a začíná tvrdý boj. Snaha o vybělení zubů může být hodně finančně náročná. Různé kosmetické přípravky nejsou zrovna nejlevnější. Zkusme se společně podívat, jak ušetřit a přitom mít bílé zuby.

Čeho se vyvarovat

Na prvním místě negativních vlivů je kouření. Každý kuřák bude mít dříve nebo později žluté zuby. Nesvědčí ani časté pití kávy nebo černého čaje. Do této skupiny patří také perlivé limonády, kyselé džusy a červené víno. Omezte konzumaci čokolády. Pokud u lékaře dostáváte často antibiotika, tak se žlutým zubům také nevyhnete.

Domácí bělení zubů

Mezi přírodní čističe zubů patří hned celá skupina potravin. Navíc jsou zdraví prospěšné i jinak! Jedná se o mrkev, květák, okurku, celer a jablko. Je proto vhodné tyto potraviny zařazovat do stravy co nejčastěji. Milovníky jahod potěší, že jejich červené plody obsahují enzym s bělícími účinky na zuby. Zejména v jahodové sezóně si naneste rozmačkanou vrstvu jahod na zuby. Nechte je působit pět minut a zuby si umyjte. Nezapomeňte si je na závěr vyčistit pastou a zubním kartáčkem! Přece jenom obsahují také kyseliny.

Další alternativou je masírování zubů bílou vnitřní slupkou pomeranče. Můžete také pravidelně žvýkat syrový špenát, který má odstraňovat zubní plak. I v těchto případech si následně vyčistěte zuby.

Dvě mouchy jednou ranou můžete získat za pomoci šalvěje. Pokud si nasušíte její listy a budete je používat jako pastu, tak pomáhá proti žlutým zubům a současně působí jako prevence proti zánětům v ústech.

Různé návyky podpoří bílé zuby

  • užívejte mezizubní kartáčky
  • pijde hodně čisté vody
  • vyměňujte si pravidelně zubní kartáček (nejméně jednou měsíčně)
  • nepoužívejte tvrdé zubní kartáčky
  • nepijte horké nápoje
  • nepijte studené nápoje
  • po každém jídle si vyčistěte zuby nebo vypláchněte ústa vodou

Kosmetické bělící přípravky

Samozřejmě můžete využít i různé kosmetické prostředky. Na domácí bělení zubů se zaměřuje hodně výrobců, protože v dnešní době se jedná o výhodný byznys. Jedná se například o bělící zubní pasty, které obsahují částice perlitu, nebo silice. Ovšem počítejte s tím, že bělicí zubní pasta neumí odbarvit usazené pigmenty. Dále se jedná o bělicí pudry. V nich najdete látku karbamid peroxid. Při použití několikrát denně můžete za pár měsíců dosáhnout bělícího účinku. A nakonec tu jsou různé roztoky peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu. Doma si vytvarujete pryžový aplikátor podle tvaru zubů a dáte do něj bělící gel a necháte půl hodiny působit. Vždy dvakrát denně. Během tří týdnů budou vaše zuby bělejší. Podobně, jako kdybyste si je nechali vybělit v zubní ordinaci. Případná citlivost zubů na bělící přípravky by měla být přechodná. Pokud by nepřestávala, konzultujte vše s vaším stomatologem.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *