Afty v ústech patří mezi nepříjemná onemocnění. Nejedná se sice na první pohled o nic závažného, protože afty přímo neohrožují život nemocného. Ale jsou bolestivé a v extrémních případech můžou dokonce znemožnit mluvení, příjem jídla a tekutin.

Je zajímavé, že přesný důvod vzniku aft není doposud zcela znám. Vedou se o to spory, ovšem mezi nejčastějšími důvody se uvádí narušený imunitní systém člověka. Proto pokud často trpíte na afty, tak byste měli zpozornět. Může se jednat o důsledek jiného, možná závažnějšího onemocnění. Alternativou k názoru ohledně narušeného imunitního systému je také tvrzení, že se jedná o genetickou dispozici. Podobné dohady panují v názorech i na to, zda patří afty mezi přenosná onemocnění. Převážně se setkáte s tvrzením, že ano.

Příznaky aftového onemocnění

  • afta je malý bělavý nebo žlutý vřídek s červeným lemem
  • projevuje se na ústní sliznici
  • nejčastěji se objevuje na vnitřní straně tváře, na patře a jazyku
  • nepříjemná bolest se často projeví již před objevením afty

Léčba aftů

Afty v běžných případech zmizí sami. Podpořit je můžete zvýšeným příjmem vitamínů a vynecháním konzumace dráždivých a kyselých jídel. V době onemocnění nekuřte a nepijte černý čaj a kávu. Vhodné jsou výplachy heřmánkem nebo šalvějí.

Návštěva lékaře je doporučována tehdy, pokud jsou afty velmi bolestivé, objevil se jich větší počet nebo jsou provázeny horečkou. Lékař vám může podat lokální anestetika ke zmírnění bolesti a speciální desinfekční přípravky dutiny ústní. Je důležité si uvědomit, že navzdory tolik rozšířenému omylu, že s aftami jde nemocný k obvodnímu lékaři, vám nejlépe pomůže stomatolog.

V případech, kdy se afty neustále opakují na stejném místě a nezabírá na ně výše uvedená léčba, může být postižená tkáň odstraněna laserem. Jedná se o malou operaci laserovým paprskem.

Alternativní rady

Pokud trpíte na afty, tak je každá rada drahá. Krokem první volby by mělo být zaměřit se na zlepšení imunitního systému. K tomu poslouží různé bylinné přípravky a imunostimulátory. Jedná se například o Echinaceu, Lapacho, Vilcacoru nebo klasický český česnek. Denním standardem by se vám mělo stát i otužování. Nejprve ve vlažné a pak ve studené vodě. Tím získáte odolnost nejenom proti aftám, ale i dalších chorobám.

Důležité je zvýšit péči o ústní dutinu. Používejte nejenom zubní kartáček, ale i mezizubní kartáčky a zubní niť. Můžete častěji vyplachovat ústa již zmíněným heřmánkem nebo šalvějí. Pomoci můžou i eukalyptové pastilky (pozor na cukr, který není vhodný).

Snažte se vypozorovat, zda se vám afty neobjevují po určitém jídle, monotónní stravě nebo stresu. Právě stres hraje v jejich výskytu významnou roli. Dodržujte pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, aby vám nechyběli žádné vitamíny a stopové prvky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *